- Szczegóły
- Mirek
- Kategoria: Imprezy
- Odsłony: 16010
W dniach 10 − 26 października 2014 odbywać się będzie 4 Opolski Festiwal Fotografii organizowany przez Fundację Warsztatów Fotograficznych w Opolu. „Bez granic“ - to hasło tegorocznej edycji Festiwalu.
Jest to pierwsze tak duże wydarzenie na kulturalnej mapie Opola, które poprzez cykl wystaw, spotkań autorskich i warsztatów ma łączyć osoby zainteresowane fotografią oraz umożliwić im wymianę opinii i doświadczeń. Wystawy w ramach czwartego już OFF odbywać się będą w różnych częściach miasta.
„Bez granic” to temat wieloznaczny i dosłownie wyjątkowo szeroki. Można go jednak odszyfrować na co najmniej trzy sposoby w odniesieniu do tegorocznej edycji OFFoto. Polscy twórcy prezentowani na wystawach byli w odległych zakątkach świata: Filipiny, Indonezja, Afganistan, Indie, Wenezuela, Rosja i Francja. To co ich łączy to szczere i subiektywne podejście do miejsc. Dalekie od powierzchownej egzotyki wnikanie w świat codzienny. Fotografowie rzeczywiście bez granic.
„Bez granic” to także równe traktowanie wszystkich miejsc. Nie ma żadnego limitu, rubieży, skrajności. Nie ma podziału na naszych i innych, tubylców i sąsiadów. Ożywa tu fotografia humanistyczna w jej ideałach sprzed pół wieku i wielkiej wystawy „Rodzina człowiecza”. W pewnym sensie porzucamy fakty i współrzędne geograficzne, poznając historie podobne naszym. Tracimy pewność co do lokalizacji.
Na plan pierwszy wysuwają się zatem historie ludzi. Bezkres.
Nieprzypadkowo wszystkie projekty pokazywane podczas OFFoto związane są z fotografią dokumentalną, mniej lub bardziej precyzyjnie trzymając się definicji. Eustachy Kossakowski z cyklem „6 metrów przed Paryżem” to flagowy przykład podejścia konceptualnego, niemniej jednak bazuje na prostym pomyśle wychodzącym z dokumentu. To osobliwy, historyczny i niepowtarzalny opis miasta, poprzez sfotografowanie wszystkich (sic!) istniejących na wjeździe tabliczek z jego nazwą. Prezentowane są także prace Wojciecha Grzędzińskiego i Maksymiliana Rigamontiego, wywodzące się z fotoreportażu prasowego, których finałem okazują się wystawy i książki. Podobnie wychodzące z klasycznego fotoreportażu są cykle Tomasza Tomaszewskiego „Sugar Town” i Grzegorza Wełnickiego. Jest także miejsce na fotografię podróżniczą w wykonaniu Marka Arcimowicza z ekspedycji na pogranicze Wenezueli i Gujany. Są również cykle stanowiące bardzo wyraźną, autorską wypowiedź – w wykonaniu Piotra Zbierskiego i Adama Pańczuka, w których trudno odróżnić fakty od przetworzeń, gdzie wizja fotografa i spójność opowiadanej historii jest dominująca.
Tym samym temat tegorocznej edycji OFFoto można odczytywać jako refleksję nad granicami fotografii dokumentalnej, zachętę do wyjścia poza sztywne definicje, zwrócenia uwagi na osobowości autorów i ich spojrzenie na tę dziedzinę sztuki. Jest to interesujący moment by przyjrzeć się różnym odmianom tego gatunku oraz efektów końcowych, fotografii, która pełniła jeszcze niedawno funkcję niemal wyłącznie informacyjną i związana była z prasą. Dziś, od wielu lat zmieniająca się i poddająca nowym wyzwaniom, znajduje miejsca na wystawach, w publikacjach książkowych, a także wnika w film i multimedia. Dokument bez granic.
Joanna Kinowska
PROGRAM
środa 8 października
18:00 – WERNISAŻ “6 metrów przed Paryżem” Eustachy Kossakowski oraz spotkanie z żoną artysty
Anną Ptaszkowską - Galeria WuBePe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul Piastowska 20
czwartek 9 października
17:00 – SPOTKANIE z Markiem Arcimowiczem – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
piątek 10 października
17:00 – OTWARCIE 4 OFF – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
17:00 – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego im. Tadeusza Kwaśniewskiego
17:15 – WERNISAŻE – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
“Tramén Tepui” Marek Arcimowicz
“Bohaterowie” Slav Zatoka
18:00 – WERNISAŻ “Pustka” Wojciech Grzędziński - Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
w Łambinowicach - Opole, siedziba muzeum przy ul. Minorytów 3
18:30 – SPOTKANIE z Wojciechem Grzędzińskim – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
sobota 11 października
11:00 – WARSZTATY “Adobe Lightroom bez tajemnic” prowadzi Jakub Kaźmierczyk
- Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
13:00 - 15:00 – PRZEGLĄD PORTFOLIO – Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna
15:00 – WERNISAŻ “Bez granic” studentów Instytutu Sztuki UO - Galeria “Pierwsze Piętro”, ul. Krakowska 1
16:00 – WERNISAŻ “Karczeby” Adam Pańczuk, Galeria im. Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego,
ul. Ozimska/Kołłątaja
17:30 – WERNISAŻE – Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna:
“Sugar Town” Tomasz Tomaszewski,
“Eli, Eli” Grzegorz Wełnicki,
“Afganistan jest w nas” Maksymilian Rigamonti,
“Światła północy” Robert Danieluk – laureat konkursu “Pokaż się“,
18:00 – “White Elephants” i “Love has to be reinvented” Piotr Zbierski,
18:30 – SPOTKANIA: Adam Pańczuk, Maksymilian Rigamonti
piątek 17 października
17:00 – SPOTKANIE: Slav Zatoka – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
środa 22 października
17:00 – FINISAŻ “#bezgranic” członkowie Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego, SCK, ul. Katowicka 95
Więcej na stronie Festiwalu
- Szczegóły
- Mirek
- Kategoria: Imprezy
- Odsłony: 9232
Kapitan Tomasz Cichocki podejmie kolejną próbę samotnego opłynięcia kuli ziemskiej bez zawijania do portów. Na pokład zabirze aparaty firmy Olympus OM-D E-M5 i TOUGH TG-3 oraz dyktafon WS-831. W ramach współpracy firma Olympus zapewnia żeglarzowi sprzęt, którym zrobi dokumentację fotograficzno-dźwiękową ze swojej wyprawy. OLYMPUS Polska został oficjalnym partnerem projektu Cichocki Globe Conqueror.
W czwartek 24 lipca przy marinie Delphia Yachts w Górkach Zachodnich odbędzie się tzw. prestart wyprawy, czyli symboliczne, uroczyste pożegnanie Kapitana Cichockiego przez polskich kibiców i przyjaciół. Po przedstawieniu Kapitana i członków zespołu brzegowego, prezentacji jachtu oraz konferencji prasowej, jacht symbolicznie opuści marinę. We właściwy rejs Kapitan wyruszy 30 sierpnia z francuskiego Brestu.
Samotne opłynięcie kuli ziemskiej bez zawijania do portów to niebagatelny wyczyn, komentowany na całym świecie. W historii światowego jachtingu udało się to tylko 196 żeglarzom. Jedynym Polakiem, który tego dokonał był ponad 30 lat temu kpt Henryk Jaskuła. Kapitan Cichocki również ma już na swoim koncie taką próbę (2011/2012). Wtedy jednak poważny sztorm pokrzyżował mu plany i był zmuszony zawinąć do portu, aby naprawić jacht. Mimo to rejs ukończył.
Dzięki wsparciu polskich firm, w tym marki OLYMPUS, w tym roku ponownie podejmuje wyzwanie. W swój samotny rejs dookoła świata wyruszy 30 sierpnia z francuskiego Brestu. Popłynie tzw. Szlakiem Kliprów, pomiędzy Europą i Dalekim Wschodem, Australią i Nową Zelandią, mijając trzy przylądki: Dobrej Nadziei (Afryka), Leeuwin (Australia) oraz Horn (Ameryka Południowa). Rejs będzie monitorowany przez brytyjską organizację certyfikującą World Sailing Speed Record Council (WSSRC). Powrót jachtu do portu w Breście planowany jest na kwiecień 2015 roku.
Kapitan Tomasz Cichocki ma za sobą 35 lat doświadczenia w żeglowaniu po jeziorach, Morzu Bałtyckim, Śródziemnym i wszystkich oceanach. W latach 2005/2006 dwukrotnie samotnie przepłynął Atlantyk. W latach 2011/2012 samotnie opłynął świat trasą na wschód przez Horn z jednym zatrzymaniem. Pokonał łącznie 58 tys. mil morskich, w tym ponad 45 tys. samotnie. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Srebrnego Sekstantu, nagrody Rejs Roku 2012 oraz prestiżowej nagrody KOLOSY 2012. http://kapitancichocki.pl/
Jacht wyprodukowany specjalnie na wyprawę przez polską firmę Delphia Yachts jest jedną z najbardziej zaawansowanych tego typu łodzi na świecie. Jednostka o długości około 50 stóp została wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne, ratujące życie, a także w zaawansowane systemy komunikacji z lądem, dzięki którym kapitan będzie mógł utrzymywać stały kontakt z zespołem brzegowym, a także z fanami na całym świecie.
Relacje foto-audio-wideo będą przygotowywane przez Kapitana Cichockiego sprzętem marki OLYMPUS. Oto zestaw, jaki Kapitan zabiera na pokład:
Wielokrotnie nagradzany bezlusterkowiec OM-D E-M5 (http://bit.ly/1qWy2Ru) wraz z obiektywami: bardzo jasnym i ostrym, nowym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO (http://bit.ly/1qWvoeA) oraz super teleobiektywem zoomem w kompaktowej formie M.ZUIKO DIGITAL ED 75-300mm 1:4.8‑6.7 II (http://bit.ly/1riqkTU)
Ultra wytrzymały i wodoszczelny aparat kompaktowy Stylus TOUGH TG-3 (http://bit.ly/1rq1Vu3)
Cyfrowy dyktafon stereofoniczny OLYMPUS WS-831 (http://bit.ly/1rDuvcn)
- Szczegóły
- Mirek
- Kategoria: Imprezy
- Odsłony: 6420
Łódzkiego Fotofestiwalu nie trzeba reklamować. Jego prestiż i międzynarodowy charakter rokrocznie doceniają dziesiątki tysięcy profesjonalistów, amatorów i pasjonatów z dziedziny fotografii.
W tej edycji organizatorzy rozszerzyli zasięg swoich działań. Po ubiegłorocznym sukcesie Nocy Otwartych Pracowni na OFF Piotrkowskiej, 14.06.2014 r. między godziną 20.00 a 24.00 wiele ze swoich drzwi otworzy również WI-MA.
Szczegóły na:
WWW.wi-ma.org
https://www.facebook.com/wima.hq?ref=bookmarks
Mapa widzewskich skarbów
WI-MA to już od dawna dużo więcej niż zabytkowe zakłady przemysłu bawełnianego i stara, opuszczona przędzalnia. To przede wszystkim kolebka przemysłów kreatywnych różnych dziedzin: od malarstwa, fotografii, przez świat muzyki, mody czy designu, na teatrze, filmie i animacji kończąc. Każda z dwunastu inicjatyw, która zgłosiła udział w Nocy Otwartych Pracowni przygotowała działania szczególnie dedykowane właśnie temu wydarzeniu.
Przy wejściu na spacer po WI-MIe uczestnicy otrzymają mapkę z wyszczególnionymi otwartymi pracowniami. Jako organizatorzy chcemy zadbać o to, aby goście trafili do wszystkich miejsc zapętlonych w labiryncie dawnych zakładów. Na jej odwrocie będzie bardzo prosty konkurs. Jego prawidłowe rozwiązanie zostanie nagrodzone w klubokawiarni Łącznik. Warto zatem odbyć wszystkie punkty proponowanej przez WI-Mę wycieczki. Pozwoli to aktywnie uczestniczyć zarówno pasjonatom fotografii, jak również tym, którym zwyczajnie w sobotni wieczór grozi nuda, niezależnie od tego, czy są dziećmi, studentami, czy seniorami.
Indygo – studio plastyczne [wejście D1]
Zapraszamy na Prezentację multimedialną „Wzmocnić przekaz” mówiącą o znaczeniu kompozycji, koloru i światła w obrazie. Ponadto organizujemy wystawę fotografii „Kreatywni”
Dorota
PackshotMe [wejście C1]
Podczas Nocy Otwartych Pracowni zaprezentujemy wystawę „WI-MA w rytmie nowych możliwości”. Treść jej stanowić będą zdjęcia z pleneru fotograficznego, który odbył się w zabytkowej, wyłączonej z użytku, przędzalni w kwietniu tego roku dzięki fundacji Viaart. Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Dajemy możliwość jej wsparcia: http://wspieramkulture.pl/projekt/648-WI-MA-w-rytmie-nowych-mozliwosci#.U3t-JnYyhq0.facebook
Lena
Punkt Widzenia [wejście C4]
Drzwi otwarte – przybywajcie.
Michał
PKA [wejście B2]
Interaktywna instalacja pt. ZMIANY.
Droga rozwoju jednostki w społeczeństwie w kierunku jej autonomii i samookreślenia. Ja, grupa, społeczeństwo. Podobny-różny, razem - oddzielnie. Na podstawie ostatnich doświadczeń PKA, związanych z kolejną zmianą przestrzeni. To wszystko w formie labiryntu odzwierciedlającego rozwój fotografii.
Instalacja zakończy się inspirującym finisażem 28 czerwca , godz. 19:00.
Dagna
Spóła Działa [wejście B2]
Studio animacji i ilustracji BUM zaprasza do swojej pracowni. W trakcie - plan zdjęciowy animacji poklatkowej (można się przyłączyć do realizacji), a także projekcje filmów.
www.spolabum.pl
https://www.facebook.com/pages/Bum/1442056202689946
Agnieszka
Blot – pracownia sitodruku [wejście B1]
Chcemy otworzyć nasz warsztat, gdzie pokażemy nasze druki na ścianach. Będą to druki o charakterze fotografii.
Natasza
Flowlight [wejście B1]
Zapraszamy na sesję ze specjalnie przygotowaną scenografią i rekwizytami.
WI-MA Film [wejście B1]
Na stuprocentowe potwierdzenie wydarzeń w pracowni WI-MA Film musimy jeszcze chwilę poczekać. Niewątpliwie lada dzień na facebooku Wi-My pojawi się szczegółowa informacja na ten temat. A plan jest ambitny: wystawa fotosów oraz projekcja fragmentów filmów realizowanych na terenie Widzewskiej Manufaktury, która zamiast tłem stanie się tematem głównym nocnej prezentacji.
Bajkonur [wejście B1]
W Bajkonurze odbędzie się wystawa: Krajobraz do odczytania. Ewa Ciechanowska i Artur Urbański.
Krajobraz do odczytania to seria opisująca kraje będące w zasięgu kultury bizantyjskiej, głównie kraje bałkańskie. Dzisiejszy krajobraz przedstawia miejsca, z których każde zajmuje obszar w historii i kulturze dwóch a często nawet trzech narodów. Niedawne konflikty etniczne i polityczne są zapisane w warstwach tym lepiej widocznych, im większa jest nasza wiedza o dokumentowanym miejscu.
Zdjęcia wykonano w latach 2008 - 2011 w Bośni, Albanii, Grecji, Serbii, Macedonii, Czarnogórze, Rumunii, Bułgarii, Turcji i Gruzji.
Swoje drzwi otworzą również: FabLab [wejście C2]; WJTeam [wejście B2]; Teatr Zamiast [wejście B1]. Szczegóły ich aktywności poznamy na dniach na facebooku WI-MY.
Autor: Lena Koprowska
PackshotMe
- Szczegóły
- Mirek
- Kategoria: Imprezy
- Odsłony: 6378
Po MoMa w Nowym Jorku i Centre Pompidou w Paryżu prace Rogera Ballena przyjadą do Łodzi. Volker Hinz pokaże swoje zdjęcia najważniejszych postaci z showbiznesu i polityki XX wieku. A warsztaty fotograficzne poprowadzi czołowa postać legendarnej agencji Magnum Photos – Alex Webb. Od 5 do 15 czerwca trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Fotofestiwal od lat skupia się na prezentowaniu w Polsce fotografii światowej klasy. Roger Ballen to autor jednych z najbardziej niepokojących kadrów w historii fotografii. Będzie to pierwsza w Polsce tak duża indywidualna wystawa jego prac. Kolejny rarytas to fotografie Volkera Hinza. Jego zdjęcia gwiazd, takich jak Clint Eastwood, Madonna, Woody Allen, Pierre Cardin zostały stworzone na zamówienie prestiżowych magazynów, a sam Hinz przez ponad 40 lat swoimi fotografiami z USA i południowej Afryki definiował styl niemieckiego magazynu „Stern”. Wystawa obejmie ponad 70 prac, spośród których pięć trafi pod młotek na aukcji fotografii w ramach 12. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Kwartet wybitnych nazwisk fotografii zamyka Brian Griffin, autor zdjęć okładkowych Depeche Mode czy Kate Bush, które zostaną pokazane w Monopolis – kolejnym, nowootwartym poprzemysłowym kompleksie kulturalnym.
Panele dyskusyjne i spotkania autorskie 13. edycji Fotofestiwalu poświęcone będą tematowi PRZYSZŁOŚCI. Nauczeni jesteśmy, że aparat jest stworzony do rejestracji teraźniejszości, że pozwala momentalnie naszą teraźniejszość zamienić w przeszłość. „Aparaty zapewniają natychmiastowy wsteczny ogląd naszych przeżyć” pisze Susan Sontag. Jaka jest więc możliwość opowiedzenia o przyszłości za pomocą fotografii? Czy fotografia można stworzyć wizje przyszłości, czy raczej jej przeznaczeniem jest opowiadać o przeszłości i zostawiać ślad teraźniejszości? Czy jest miejsce dla fotografów-wizjonerów? Podczas Future Photo Show spotkamy się z artystami, którzy tworzą obrazy przyszłości: Phillipem Toledano, Vincentem Fournierem.
I stały punkt programu Fotofestiwalu: wystawy finalistów Grand Prix. W tym roku jest ich dziesięcioro. Projekt Stigma Adama Lacha, tworzony początkowo jako reportaż na zamówienie, zdobył zainteresowanie „The New York Times” i przyniósł autorowi wyróżnienie Picture of The Year. Zdjęcia opowiadają o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Nie jest to jednak kolejny rozdział barwnej legendy o cyganerii, do której społeczność romska jest mylnie zaliczana. Elena Chernyshova - tegoroczna laureatka World Press Photo, pokaże z kolei projekt poświęcony jednemu z najbardziej zanieczyszczonych miast świata, Norylskowi. Zdobywca nagrody Grand Prix Fotofestiwal 2013 zostanie ogłoszony w dniu rozpoczęciu festiwalu. Powędruje do niego 10 000 zł.
Na wystawach towarzyszących zobaczymy prace takich polskich artystów jak Anita Andrzejewska czy Kuba Dąbrowski, a także Evgenii Arbugaevej, której prace tworzą wystawę „Leica Oskar Barnack Award 2013”. Rosjanka opowie o bajkowym dzieciństwie na dalekiej Syberii. Evgenia to jedno z najciekawszych fotograficznych odkryć ostatnich lat, a jej prace obejrzymy dzięki współpracy z warszawską Leica Gallery.
Więcej informacji o warsztatach prowadzonych przez legendarną agencję Magnum Photos, o aukcji fotografii, wystawach i wydarzeniach towarzyszących (pokazy slajdów, fotospacery, koncerty i wiele innych) na: www.fotofestiwal.comoraz www.facebook.com/FotofestiwalLodz
Fotofestiwal 2014, 5-15 czerwca, Łódź
- Szczegóły
- Mirek
- Kategoria: Imprezy
- Odsłony: 6810
Oficjalne otwarcie Miesiąca Fotografii w Krakowie 2014 w piątek 16 maja w Galerii Starmach. Tegoroczny festiwal to cały miesiąc (15 maja– 15 czerwca) wydarzeń skoncentrowanych wokół relacji fotografii i wiedzy. Organizatorem Miesiąca Fotografii w Krakowie (MFK) jest Fundacja Sztuk Wizualnych.
Kuratorem Programu głównego tegorocznej – eksplorującej potencjał fotografii uwikłanej w służbę wiedzy – odsłony Miesiąca Fotografii w Krakowie jest Aaron Schuman, artysta, krytyk, badacz. Za tytułem 12. edycji – Re:Search – kryje się refleksja organizatorów i kuratora, że wielu spośród pionierów fotografii było nie tyle estetami poszukującymi nowego artystycznego medium, co raczej ambitnymi naukowcami, poszukiwaczami i badaczami. Fotografia stała się dla nich wizualnym narzędziem zdolnym służyć, wspierać i wzmacniać ich dążenia – i poszukiwanie wiedzy – w bardzo szerokim zakresie dyscyplin.
Wątek ten stanowił punkt wyjścia do konstrukcji Programu głównego festiwalu. „W ramach tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie postawiliśmy sobie za cel zbadanie, w jaki sposób wielu współczesnychfotografów, artystów, kuratorów, naukowców, pisarzy i historyków – z których każdy zajmuje się kilkoma
dziedzinami sztuki i nauki – prowadzi badania, korzystając z fotografii jako punktu wyjścia. (...) Ostatecznie Re:Search jest badaniem ważnej roli, jaką fotografia często odgrywa we współczesnym poszukiwaniu i definiowaniu wiedzy. Re:Search to także celebrowanie samej fotografii jako niezwykle wyjątkowej i
ekscytującej, autonomicznej formy studiowania, dociekania, śledzenia, intensywnego poszukiwania – oraz badania” – opowiada Aaron Schuman.
„Wielu pionierów fotografii było nie tyle miłośnikami piękna poszukującymi nowego środka artystycznego wyrazu, ile ambitnymi naukowcami, badaczami i erudytami pracującymi nad odkryciem wizualnego narzędzia pomocnego w badaniach i zdobywaniu wiedzy w wielu dyscyplinach” – dodaje.
W kalendarium MFK 2014 znajdą się wystawy zarówno gwiazd światowej fotografii prezentowane w Programie głównym, jak i obiecujących debiutantów z Polski i Europy Wschodniej w ramach Sekcji ShowOFF; IX Przegląd Portfolio wraz z konkursem dla uczestników i atrakcyjną nagrodą Griffin Art Space,
Mecenasa 12. edycji MFK; Spotkania mistrzowskie w tym roku realizowane w dwóch blokach tematycznych, warsztaty oraz wiele innych propozycji.
Program główny MFK 2014 – relacje fotografii i wiedzy
Program główny 12. edycji MFK prezentuje i bada różne relacje fotografii i wiedzy. W ramach Programu głównego zostanie pokazanych dziewięć wystaw: Ostatnie obrazy Trevora Paglena (Galeria Starmach) – jaki obraz pozostawi po sobie ludzkość, gdy zniknie z powierzchni Ziemi; Kolekcja obrazów Taryn Simon (MOCAK) – słynna amerykańska artystka sprawdza, jaki wpływ na naszą wiedzę o świecie ma porządkowanie danych;
Lektury dodatkowe – pierwsza w Polsce przekrojowa prezentacja twórczości brytyjskiej artystki Clare Strand (Muzeum Narodowe w Krakowie – Kamienica Szołayskich);
Hotel Oracle Jasona Fulforda – zagadka dla festiwalowej publiczności i zachęta do poszukiwania wiedzy
ukrytej;
Estetyka forensyczna, kuratorzy: Thomas Keenan i Eyal Weizman (Galeria Pauza), czyli fotografia na pograniczu kryminalistyki, estetyki i psychologii;
FOLK. Etnografia osobista (Muzeum Etnograficzne w Krakowie) – kurator Programu głównego festiwalu,
Aaron Schuman, wychodząc od obiektów muzealnych, podąża tropem własnych wspomnień i rodzinnych historii;
David Campany na wystawie Walker Evans. Fotografia prasowa (MOCAK) odkrywa mniej znane oblicze jednego z najsłynniejszych fotografów XX wieku;
Promieniowanie Wojciecha Nowickiego (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), czyli o podobieństwach i różnicach pomiędzy fotografią naukową i artystyczną; oraz prezentowana w Bunkrze Sztuki wystawa Oddźwięki (kurator: Jakub Woynarowski), tegoroczna Sekcja eksperymentalna MFK eksplorująca potencjał fotografii jako medium wykraczającego poza zmysł wzroku.
Sekcja eksperymentalna MFK 2014 – potencjał oddziaływania
Sekcja eksperymentalna to część programu, w ramach której organizatorzy stawiają na nowe sposoby generowania treści i ich prezentacji w ramach festiwalu. W 2012 roku Sekcja była interaktywną wystawą, rok temu przybrała kształt drukowanego magazynu. W swej trzeciej odsłonie Sekcja eksperymentalna ponownie będzie miała formę wystawy. Ekspozycja Oddźwięki podzieli się na dwie części: pierwszą, eksplorującą naturę fotografii (w tym jej historię i przykłady jako medium funkcjonującego poza strefą wizualną); drugą, interaktywną, w której każdy widz będzie mógł samodzielnie i aktywnie doświadczyć fotografii. Wystawie będzie towarzyszył bogaty program warsztatów i akcji fotograficznych, o których więcej w kolejnych akapitach.
Więcej informacji o tegorocznej Sekcji eksperymentalnej na: http://photomonth.com/sekcja-eksperymentalna
Sekcja ShowOFF – młodość i ambicje
W ramach skierowanej do młodych artystów Sekcji ShowOFF 2014 zostanie pokazanych osiem wystaw. Wybrani przez jury w składzie Nicolas Grospierre, Gunia Nowik i Patrick Komorowski, Ewa Tatar oraz Agata Ubysz laureaci to: Daniela Dostálková, Lucian Bran, kolektyw Zbiór Pusty (Paweł Błęcki, Wiktoria Bukowy, Maciej Stachowiak), Diana Lelonek i Marek Kucharski, Przemek Branas, Irena Kalicka, Monika Krzynówek i Dominika Gęsicka. „Zwycięskie projekty trudno opisać w jednym okrągłym zdaniu. Warto pokusić się o odrobinę uproszczenia, zwracając uwagę na zjawisko wychodzenia poza ironiczną umowność. Większość ze wskazanych przez kuratorów realizacji to historie opowiadane serio, w których artyści nie silą się na puszczanie oka do widza i ciągnięcie go za nogę. Narracje konstruowane są z uwagą i pietyzmem, a autorzy nie dystansują się ani do medium, ani do własnej stylistyki. Wybór prac wyłamujących się z tendencji do hipsterskiej ironii to przysłowiowa szóstka w kuratorskiej rozgrywce Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2014” – opowiada Piotr Sikora, kurator Sekcji. Pierwsze wernisaże wystaw laureatów SO 2014 już 15 maja.
Więcej informacji o tegorocznej Sekcji ShowOFF na: http://photomonth.com/show-off
Wydarzenia towarzyszące: 9. Przegląd Portfolio – z nagrodą, spotkania, warsztaty oraz dyskusje
Wydarzenia towarzyszące wystawom Miesiąca Fotografii 2014 stanowią integralną część Programu głównego festiwalu. Już po raz drugi w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie odbędzie się ciesząca się dużym zainteresowaniem publiczności seria Spotkań mistrzowskich. To niepowtarzalna okazja, by poznać artystów, których twórczość prezentowana jest na wystawach festiwalowego Programu głównego. W tym roku część spotkań będzie poświęcona nowym publikacjom i wydawnictwom fotograficznym – zaproszeni artyści i wydawcy będą mówić o swoich książkach oraz odpowiedzą na pytania publiczności. Wśród mistrzów w tym roku m.in.: Trevor Paglen, Jason Fulford, Rafał Milach czy Patrick Frey.
Więcej informacji o Spotkaniach mistrzowskich 2014 na: http://photomonth.com/wydarzenia-towarzyszace/spotkaniamistrzowskie- 398/mistrzowie
Istotnym elementem programu Wydarzeń towarzyszących MFK 2014 są warsztaty: wśród licznych propozycji znalazły się warsztaty SELF PUBLISH, BE HAPPY, które poprowadzi niezwykły Bruno Ceschel, a ich uczestnicy dowiedzą się, jak zostać redaktorem naczelnym własnej publikacji; warsztaty fotografii reklamowej, podczas których Tomasz Albin pokaże uczestnikom, jak wygląda praca z czołowymi agencjami reklamowymi, gdzie leży granica pomiędzy rzemiosłem a pracą artystyczną czy ile postprodukcji jest w zdjęciach komercyjnych. W programie MFK również warsztaty Akademii Fotografii dotyczące fotografii portretowej, mody, reklamowej oraz wideoklipu; liczne warsztaty realizowane w ramach prezentowanej w Bunkrze Sztuki Sekcji eksperymentalnej, w tym warsztaty audiodeskrypcji poświęcone technice umożliwiającej odbiór wizualnej twórczości artystycznej za pośrednictwem dodatkowych opisów słownych; dotyczące zarządzania barwą w fotografii warsztaty Szkoła druku Medikon czy Przestrzenie pamięci i wyobraźni. Synestetyczny warsztat praktyk zmysłowych – ciało, obraz, dźwięk, który jest propozycją wspólnego poszukiwania sposobów na określenie własnych intencji, życzeń i oczekiwań wobec pracy twórczej. W programie Wydarzeń towarzyszących MFK 2014 również liczne propozycje dla najmłodszych!
Więcej informacji o tegorocznych warsztatach na: http://photomonth.com/wydarzenia-towarzyszace/warsztaty-442
Wśród wydarzeń towarzyszących znajdzie się także IX Przegląd Portfolio, jedno ze sztandarowych wydarzeń festiwalu. Formuła Przeglądu została w tym roku rozszerzona o konkurs na najlepsze portfolio. Nagrodą jest produkcja dwóch egzemplarzy autorskiej teczki, z których jeden zostanie zakupiony do kolekcji Griffin Art Space. IX Przegląd Portfolio (24 maja, Centrum Biurowe Lubicz) to okazja do uzyskania cennych rad i wskazówek od znakomitych recenzentów, jak również możliwość pokazania swoich prac szerszej grupie odbiorców. Po spotkaniu uczestników z ekspertami z Polski i z zagranicy podczas Przeglądu w siedzibie Griffin Art Space w Krakowie odbędzie się pokaz najlepszych prac oraz wręczenie nagrody zwycięzcy wyłonionemu przez przedstawicieli Fundacji Sztuk Wizualnych oraz Griffin Art Space. Finałowe prace konkursowe będzie można oglądać w Centrum Biurowym Lubicz (ul. Lubicz 23) od 25 maja aż do zakończenia festiwalu.
Więcej informacji o tegorocznej odsłonie Przeglądu Portfolio na: http://photomonth.com/wydarzenia-towarzyszace/ixprzeglad- portfolio
W ramach programu Wydarzeń towarzyszących MFK przez cały miesiąc będą się odbywać również projekcje filmów, spotkania z artystami, prezentacje czy akcje fotograficzne.
Więcej informacji: http://photomonth.com/wydarzenia-towarzyszace
Zapraszamy!
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2014
Re:
Search
15 maja–15 czerwca 2014
kurator Programu głównego: Aaron Schuman
WEEKEND OTWARCIA MFK 2014, WYSTAWY PROGRAMU GŁÓWNEGO (15–18 maja)
CZWARTEK, 15 maja:
Taryn Simon Kolekcja obrazów
Walker Evans. Fotografia prasowa, kurator: David Campany
wernisaż: godz. 18.00, MOCAK
PIĄTEK, 16 maja:
Trevor Paglen Ostatnie obrazy – Oficjalne otwarcie MFK 2014
wernisaż: godz. 18.00, Galeria Starmach
Jason Fulford Hotel Oracle
zbiórka: 16 maja 2014, 21.30, TAO by ZEN
SOBOTA, 17 maja:
Oddźwięki, Sekcja eksperymentalna MFK 2014, kurator: Jakub Woynarowski
wernisaż: godz. 12.00, Bunkier Sztuki
Clare Strand Lektury dodatkowe
wernisaż: godz. 18.00, Muzeum Narodowe w Krakowie – Kamienica Szołayskich
Estetyka forensyczna, kuratorzy: Thomas Keenan i Eyal Weizman
wernisaż: godz. 20.00, Galeria Pauza
NIEDZIELA, 18 maja:
Aaron Schuman FOLK. Etnografia osobista
wernisaż: godz. 15.00, Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Promieniowanie, kurator: Wojciech Nowicki
wernisaż: godz. 17.00, Muzeum Manggha
Więcej informacji o wystawach i wydarzeniach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2014: photomonth.com || fb/photomonth
Przedsmak festiwalowych emocji: http://bit.do/KrakowPhotomonth2014
KONTAKT DLA PRASY: Karolina Harazim-Mazur
Koordynatorka promocji i PR Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +48 504 252 424
ORGANIZATOREM FESTIWALU MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE jest Fundacja Sztuk Wizualnych. Założona w 2001 roku, jest jedną z najaktywniejszych w Polsce organizacji pozarządowych zajmujących się promocją sztuk wizualnych. Jej specjalnością jest fotografia, a misją szukanie dla niej nowych definicji w kontekście sztuki współczesnej, historii i socjologii. Flagowym wydarzeniem organizowanym przez Fundację jest Miesiąc Fotografii w Krakowie, czołowy europejski festiwal fotografii. Od 2007 do 2011 roku Fundacja prowadziła, we współpracy z krakowskim oddziałem Związku Polskich Artystów Fotografików, galerię ZPAF i S-ka, która była przestrzenią dla eksperymentu oraz promocji interesujących artystów młodego pokolenia. Fundacja zajmuje się także działalnością wydawniczą: w katalogu ma zarówno pozycje
albumowe, jak też opracowania teoretyczne na temat fotografii. Współpracuje z dziesiątkami instytucji kulturalnych w kraju i zagranicą, bierze udział w międzynarodowych sieciach współpracy i w najważniejszych wydarzeniach fotograficznych na całym świecie.
Fundacja Sztuk Wizualnych Organizacja Pożytku Publicznego
ul. Ślusarska 9, 30-710 Kraków
NIP 6792737586, KRS 68882
www.sztukawizualna.org
- Szczegóły
- Mirek
- Kategoria: Imprezy
- Odsłony: 7359
Zbliża się Miesiąc Fotografii w Krakowie 2014. 12. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń fotograficznych na świecie potrwa od 15 maja do 15 czerwca. Kuratorem tegorocznej odsłony Miesiąca Fotografii w Krakowie zatytułowanej „Re:Search” jest Aaron Schuman, niezależny badacz, artysta i wydawca. W skoncentrowanym na relacji fotografii i wiedzy Programie głównym festiwalu znalazły się wystawy uznanych twórców polskiej i światowej fotografii, w wielu przypadkach pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Kalendarz MFK2014 szczelnie wypełnią liczne warsztaty, spotkania czy projekcje filmów. Organizatorem Miesiąca Fotografii w Krakowie jest Fundacja Sztuk Wizualnych.
„Tegoroczny Miesiąc Fotografii w Krakowie różni się od wcześniejszych. Program główny festiwalu stworzył zaproszony przez nas do współpracy zewnętrzny kurator – Aaron Schuman – i będzie to 9 wystaw niezwykłych artystów średniego pokolenia wybranych przez niego. 12. edycja MFK analizuje możliwości i ograniczenia poznania otaczającego nas świata poprzez fotografię. Zaprezentujemy projekty, które potwierdzają, że jest to możliwe, i takie, które sprytnie kwestionują przekonanie, że wszystko, co wygląda naukowo, musi być prawdziwe. W ramach Sekcji eksperymentalnej pokażemy oryginalny – zwłaszcza jak na festiwal fotograficzny – projekt zrealizowany z udziałem nieszablonowych twórców. Do tego Sekcja ShowOFF i liczne wydarzenia towarzyszące. Podczas tegorocznej wizyty w Krakowie warto przygotować się na wiele niezwykłych odkryć, zarówno wśród wystaw, jak i poza nimi.” – zdradza Agnieszka Olszewska, od grudnia 2013 roku pełniąca obowiązki dyrektora festiwalu.
Poszukiwanie wiedzy
Program główny Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2014 roku bada istotną i bliską relację fotografii i wiedzy. Analizuje różnego typu uwikłania fotografii w służbę wiedzy (lub niewiedzy), procesy poszukiwania faktów i znaczeń poprzez fotografię. 12. edycja to zarówno próba odkrywania ról przyjmowanych przez fotografię, jak i celebracja jej licznych walorów jako niezależnej formy badawczej, śledczej czy krytycznej o wielkim potencjale. Na Program główny festiwalu złoży się 9 wystaw, w tym prezentowana w Bunkrze Sztuki Sekcja eksperymentalna podejmująca próbę eksploracji potencjału fotografii jako medium wykraczającego poza zmysł wzroku, oraz:
– projekt Trevora Paglena Ostatnie obrazy (Galeria Starmach) stworzony i realizowany we współpracy z NASA. Artysta, wraz z zaproszonymi ekspertami, dokonał wyboru 100 fotografii, tworząc zbiór – często niepozbawiony humoru – mający w swym pierwotnym założeniu stanowić próbę fotograficznego opisu świata;
– Taryn Simon (Kolekcja obrazów, MOCAK) na bazie złożonego systemu katalogowania zbiorów Nowojorskiej Biblioteki Publicznej (NYPL) (ponad 1,2 miliona obrazów) eksplorująca pozornie neutralny wątek porządkowania wiedzy o świecie;
– wizualny esej Davida Campany’ego (Walker Evans. Fotografia prasowa, również w MOCAK-u) skomponowany ze starannie wybranych fotografii jednego z najważniejszych fotografów XX wieku – Walkera Evansa;
– pierwsza w Polsce prezentacja prac Clare Strand (Lektury dodatkowe, Kamienica Szołayskich, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) analizująca potrzebę automatycznego uznawania za prawdziwe obrazów nawiązujących do konwencji naukowej;
– wystawa Estetyka forensyczna (Galeria Pauza) prezentująca badania Thomasa Keenana i Eyala Weizmana, członków grupy badawczej Forensic Architecture, dla której punktem wyjścia jest przekonanie, że fotografia prowadzi do prawdy;
– skoncentrowana na polskich twórcach ekspozycja kuratorowana przez Wojciecha Nowickiego, przedstawiająca wzajemne wpływy fotografii wykonanej w celach naukowo-badawczych oraz fotografii artystycznej (Promieniowanie, Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha);
– opowieść Aarona Schumana o podążaniu tropem własnych wspomnień, archiwalnych fotografii oraz obiektów z kolekcji krakowskiego Muzeum Etnograficznego (FOLK. Etnografia osobista, MEK);
– Jason Fulford (Hotel Oracle) dotąd pokazywał swoje prace w hotelach czy autobusie. Prezentowana w maju w Krakowie odsłona projektu to zagadka dla festiwalowej publiczności i zachęta do poszukiwania wiedzy ukrytej.
Sekcja eksperymentalna – fotografia jako medium zmysłowe
Sekcja eksperymentalna to część programu, w ramach której organizatorzy stawiają na nowe sposoby generowania treści i ich prezentacji w ramach festiwalu. Po interaktywnej wystawie pokazywanej w Bunkrze Sztuki w 2012 roku, druga odsłona sekcji (2013) przybrała kształt drukowanego magazynu. W trzeciej odsłonie Sekcja eksperymentalna powraca do formuły wystawy, a na niej, między innymi, prace Igora Omuleckiego, Janka Simona, Łukasza Jastrubczaka, Józefa Robakowskiego, Stanisława Nitosławskiego, Jerzego Wrońskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marcela Kaczmarka, Dominika Lejmana czy Jiriego Siguta.
„Na wystawie w Bunkrze Sztuki zaprezentowane zostaną prace eksplorujące naturę fotografii, często uważane za odległe od tej «właściwej». Projekt Oddźwięki, przygotowywany w ramach Sekcji eksperymentalnej MFK2014, jest próbą zbadania potencjału fotografii jako medium zmysłowego, wykraczającego poza wzrok i angażującego inne sfery ludzkiej percepcji (dotyk, dźwięk, zapach, ciepło, doświadczenie przestrzeni)” – opowiada Jakub Woynarowski, kurator wystawy.
Sekcja ShowOFF
Ciesząca się dużym zainteresowaniem publiczności Sekcja ShowOFF jest skierowana do młodych polskich artystów stojących u progu kariery. Często jest to pierwsza okazja do profesjonalnej pracy nad indywidualną ekspozycją i szansa na prezentację swojej twórczości przed wielotysięczną międzynarodową publicznością festiwalu.
Na tę część programu Miesiąca Fotografii w Krakowie złoży się 8 wystaw młodych artystów sztuk wizualnych wybranych w otwartym konkursie spośród nadesłanych zgłoszeń, w tym rekordowej liczby aplikacji z zagranicy. Jury w składzie: Nicolas Grospierre, Gunia Nowik i Patrick Komorowski, Ewa Tatar, Agata Ubysz, poszukując nowych zjawisk we współczesnej fotografii, wybrało ośmiu Laureatów (lub zespołów twórczych). Są nimi w tym roku: Daniela Dostálková, Lucian Bran, kolektyw Zbiór Pusty (Paweł Błęcki, Wiktoria Bukowy, Maciej Stachowiak), Diana Lelonek i Marek Kucharski, Przemek Branas, Irenka Kalicka, Monika Krzynówek i Dominika Gęsicka.
Laureaci wspólnie z kuratorami pracują obecnie nad ostatecznym kształtem swoich wystaw oraz sposobem i miejscem prezentacji prac.
Wydarzenia towarzyszące: 9. Przegląd Portfolio, spotkania, warsztaty i dyskusje
Wydarzenia towarzyszące wystawom Miesiąca Fotografii 2014 są integralną częścią Programu głównego festiwalu. Przez cały miesiąc będą się odbywać warsztaty i projekcje filmów oraz spotkania z artystami, także w ramach rozpoczętej w 2013 roku serii Spotkań mistrzowskich – niezwykłej okazji do poznania dorobku ciekawych twórców, dyskusji, wymiany doświadczeń, a być może nawet poznania tajników najwspanialszych sesji. W tegorocznym programie Wydarzeń towarzyszących tradycyjnie znajdzie się także – już po raz dziewiąty – Przegląd Portfolio, czyli niepowtarzalna okazją do spotkania i uzyskania cennych wskazówek od ekspertów. Rezultaty bywają spektakularne, z decyzjami o współpracy wystawienniczej czy wydawniczej włącznie – warto!
„12. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie otwiera nowy rozdział, zarówno dla samego wydarzenia, jak i Fundacji Sztuk Wizualnych. Ja i Tomek Gutkowski, dotychczasowy dyrektor festiwalu, zasiadając w Radzie Programowej – wraz z Wojtkiem Nowickim i Pawłem Szypulskim – aktywnie tworzymy strategię rozwoju Miesiąca Fotografii w Krakowie na nadchodzące lata. Nowości w formule festiwalu: rola Agnieszki Olszewskiej, udział zewnętrznego kuratora, Aarona Schumana, czy współpraca z projektującą identyfikację wizualną MFK2014 Pilar Rojo po bardzo dobrych latach z Edgarem Bąkiem – to dla nas ekscytujące zmiany” – opowiada Karol Hordziej, prezes Fundacji Sztuk Wizualnych, w latach 2005–2013 dyrektor artystyczny MFK, obecnie członek Rady Festiwalu.
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2014
Re:Search
15 maja–15 czerwca 2014
kurator: Aaron Schuman
Dowiedz się więcej na:
www.photomonth.com
ORGANIZATOREM FESTIWALU MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE jest Fundacja Sztuk Wizualnych.
Założona w 2001 roku, jest jedną z najaktywniejszych w Polsce organizacji pozarządowych zajmujących się promocją sztuk wizualnych. Jej specjalnością jest fotografia, a misją szukanie dla niej nowych definicji w kontekście sztuki współczesnej, historii i socjologii. Flagowym wydarzeniem organizowanym przez Fundację jest Miesiąc Fotografii w Krakowie, czołowy europejski festiwal fotografii. Od 2007 do 2011 roku Fundacja prowadziła, we współpracy z krakowskim oddziałem Związku Polskich Artystów Fotografików, galerię ZPAF i S-ka, która była przestrzenią dla eksperymentu oraz promocji interesujących artystów młodego pokolenia. Fundacja zajmuje się także działalnością wydawniczą: w katalogu ma zarówno pozycje albumowe, jak też opracowania teoretyczne na temat fotografii. Współpracuje z dziesiątkami instytucji kulturalnych w kraju i zagranicą, bierze udział w międzynarodowych sieciach współpracy i w najważniejszych wydarzeniach fotograficznych na całym świecie.
Fundacja Sztuk Wizualnych
Organizacja Pożytku Publicznego
ul. Ślusarska 9, 30-710 Kraków
NIP 6792737586, KRS 68882
www.sztukawizualna.org
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Imprezy
- Odsłony: 11850
Fundacja Archeologia Fotografii oraz Cud nad Wisłą zapraszają na premierę publikacji:
Amerykanka – książka ze zdjęciami Zofii Chomętowskiej w interpretacji Kuby Śwircza i Kuby Dąbrowskiego + koncert warszawskiej kapeli Janek i jego Combo …
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Imprezy
- Odsłony: 12176
to wydarzenie popularyzujące sztukę fotografowania.
Fotografia w Olsztynie już po raz drugi „wyjdzie” z sal wystawienniczych i albumów w otwartą przestrzeń miasta. Tym razem chcemy ukazać motyw wody jako życiodajnej siły, przestrzeni wypoczynku i zabawy oraz wdzięczny i nie zawsze łatwy temat fotograficzny. I właśnie do zmierzenia się z przewodnim motywem tegorocznego festiwalu zachęcimy profesjonalnych fotografów i zwykłych pasjonatów fotografowania, dla których przygotowaliśmy konkursy …
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Imprezy
- Odsłony: 12198
to wydarzenie popularyzujące sztukę fotografowania.
Fotografia w Olsztynie już po raz drugi „wyjdzie” z sal wystawienniczych i albumów w otwartą przestrzeń miasta. Tym razem chcemy ukazać motyw wody jako życiodajnej siły, przestrzeni wypoczynku i zabawy oraz wdzięczny i nie zawsze łatwy temat fotograficzny. I właśnie do zmierzenia się z przewodnim motywem tegorocznego festiwalu zachęcimy profesjonalnych fotografów i zwykłych pasjonatów fotografowania, dla których przygotowaliśmy konkursy …
Strona 1 z 2
- «
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec
- »