czwartek, 18 lipiec 2024

Kapitan Tomasz Cichocki podejmie kolejną próbę samotnego opłynięcia kuli ziemskiej bez zawijania do portów. Na pokład zabirze aparaty firmy Olympus OM-D E-M5 i TOUGH TG-3 oraz dyktafon WS-831. W ramach współpracy firma Olympus zapewnia żeglarzowi sprzęt, którym zrobi dokumentację fotograficzno-dźwiękową ze swojej wyprawy. OLYMPUS Polska został oficjalnym partnerem projektu Cichocki Globe Conqueror.

W czwartek 24 lipca przy marinie Delphia Yachts w Górkach Zachodnich odbędzie się tzw. prestart wyprawy, czyli symboliczne, uroczyste pożegnanie Kapitana Cichockiego przez polskich kibiców i przyjaciół. Po przedstawieniu Kapitana i członków zespołu brzegowego, prezentacji jachtu oraz konferencji prasowej, jacht symbolicznie opuści marinę. We właściwy rejs Kapitan wyruszy 30 sierpnia z francuskiego Brestu.

Samotne opłynięcie kuli ziemskiej bez zawijania do portów to niebagatelny wyczyn, komentowany na całym świecie. W historii światowego jachtingu udało się to tylko 196 żeglarzom. Jedynym Polakiem, który tego dokonał był ponad 30 lat temu kpt Henryk Jaskuła. Kapitan Cichocki również ma już na swoim koncie taką próbę (2011/2012). Wtedy jednak poważny sztorm pokrzyżował mu plany i był zmuszony zawinąć do portu, aby naprawić jacht. Mimo to rejs ukończył.


OLYMPUS Cichocki 1

Dzięki wsparciu polskich firm, w tym marki OLYMPUS, w tym roku ponownie podejmuje wyzwanie. W swój samotny rejs dookoła świata wyruszy 30 sierpnia z francuskiego Brestu. Popłynie tzw. Szlakiem Kliprów, pomiędzy Europą i Dalekim Wschodem, Australią i Nową Zelandią, mijając trzy przylądki: Dobrej Nadziei (Afryka), Leeuwin (Australia) oraz Horn (Ameryka Południowa). Rejs będzie monitorowany przez brytyjską organizację certyfikującą World Sailing Speed Record Council (WSSRC). Powrót jachtu do portu w Breście planowany jest na kwiecień 2015 roku.

Kapitan Tomasz Cichocki ma za sobą 35 lat doświadczenia w żeglowaniu po jeziorach, Morzu Bałtyckim, Śródziemnym i wszystkich oceanach. W latach 2005/2006 dwukrotnie samotnie przepłynął Atlantyk. W latach 2011/2012 samotnie opłynął świat trasą na wschód przez Horn z jednym zatrzymaniem. Pokonał łącznie 58 tys. mil morskich, w tym ponad 45 tys. samotnie. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Srebrnego Sekstantu, nagrody Rejs Roku 2012 oraz prestiżowej nagrody KOLOSY 2012. http://kapitancichocki.pl/

OLYMPUS Cichocki 2

Jacht wyprodukowany specjalnie na wyprawę przez polską firmę Delphia Yachts jest jedną z najbardziej zaawansowanych tego typu łodzi na świecie. Jednostka o długości około 50 stóp została wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne, ratujące życie, a także w zaawansowane systemy komunikacji z lądem, dzięki którym kapitan będzie mógł utrzymywać stały kontakt z zespołem brzegowym, a także z fanami na całym świecie.

OLYMPUS Cichockii 3

Relacje foto-audio-wideo będą przygotowywane przez Kapitana Cichockiego sprzętem marki OLYMPUS. Oto zestaw, jaki Kapitan zabiera na pokład:

OLYMPUS Cichockii 4
Wielokrotnie nagradzany bezlusterkowiec OM-D E-M5 (http://bit.ly/1qWy2Ru) wraz z obiektywami: bardzo jasnym i ostrym, nowym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO (http://bit.ly/1qWvoeA) oraz super teleobiektywem zoomem w kompaktowej formie M.ZUIKO DIGITAL ED 75-300mm 1:4.8‑6.7 II (http://bit.ly/1riqkTU)

OLYMPUS Cichockii 5
Ultra wytrzymały i wodoszczelny aparat kompaktowy Stylus TOUGH TG-3 (http://bit.ly/1rq1Vu3)

OLYMPUS Cichockii 6
Cyfrowy dyktafon stereofoniczny OLYMPUS WS-831 (http://bit.ly/1rDuvcn)

 

olympus logo