środa, 24 lipiec 2024

Jury rozstrzygnęło 10., jubileuszową edycję Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Uczestnicy nadesłali na Konkurs niemal 30 tysięcy fotografii, które oceniało Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Adam Balcerek, Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Maciek Nabrdalik, Rafał Olejniczak i Martyna Wojciechowska.

Rywalizacja przebiegała w 5 kategoriach: FOTOREPORTAŻ, LUDZIE, ZWIERZĘTA, KRAJOBRAZ, oraz w kategorii specjalnej Samsung: NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI. 

Szczególnym wydarzeniem gali było przyznanie pierwszej w historii WKF Nagrody Specjalnej dla Tomasza Tomaszewskiego, który jest konsultantem generalnym National Geographic Polska i przewodniczącym Jury Wielkiego Konkursu Fotograficznego od początku jego istnienia. Nagroda, którą redaktor naczelna Martyna Wojciechowska wręczyła Tomaszowi Tomaszewskiemu, jest jednocześnie uhonorowaniem wybitnego fotografa za całokształt dokonań artystycznych i podziękowaniem za zasługi dla polskiej edycji magazynu.

– Obcowanie z obrazami, które nie były jedynie wynikiem uchwycenia świata jako obiektu, ale obrazami, które uczyniły ze świata obiekt sam w sobie, jest doświadczeniem tak satysfakcjonującym, że godziny poświęcone na ocenianie tysięcy nadesłanych prac przestały mieć znaczenie – komentuje pracę przy Wielkim Konkursie Fotograficznym Tomasz Tomaszewski.

 

Tegorocznym GRAND PRIX uhonorowany został Sebastian Gorgol za zdjęcie „Bezpieczna zabawa”

 

Grand Prix sebastian-gorgol

Sebastian Gorgol. Bezpieczna zabawa. Grand Prix Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska.

 

Kategoria FOTOREPORTAŻ

PIERWSZE MIEJSCE
SEBASTIAN GORGOL: POLOWANIE
Mieszkańcy indonezyjskiej wioski Lamalera z wyspy Lembata podtrzymują wielowiekową tradycję polowania na wieloryby z użyciem wiosłowych łodzi i bambusowych harpunów. O skuteczności łowów decyduje pierwszy skok lamafy – harpunnika. To funkcja zarezerwowana dla najodważniejszych mężczyzn. Chłopcy trenują więc skoki z harpunem, by kiedyś zdobyć zaszczytny tytuł. W dzieleniu mięsa upolowanego kaszalota biorą udział wszyscy mieszkańcy wioski, w tym dzieci.

 

Fotoreportaż sebastian-gorgol-1

Sebastian Gorgol, Polowanie, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii FOTOREPORTAŻ.

 

Fotoreportaż sebastian-gorgol 3

Sebastian Gorgol, Polowanie, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii FOTOREPORTAŻ.

 

Fotoreportaż sebastian-gorgol 2

Sebastian Gorgol, Polowanie, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii FOTOREPORTAŻ.

 

WYRÓŻNIENIE
AGNIESZKA SZEDERA: QUEER TANGO
Ruch queer tango od ponad dekady rozprzestrzenia się w Europie. Queer tango porzuca sztywne zasady tradycyjnej formy tego zrodzonego w Argentynie tańca, gdzie to mężczyzna prowadzi kobietę. Tu każda płeć ma możliwość eksperymentowania z rolami, co przekłada się na poszukiwanie własnego stylu komunikacji. Zdjęcia powstały na festiwalu queer tango w stolicy Norwegii Oslo.

agnieszka-szedera

agnieszka-szedera-1

Agnieszka Szedera: QUEER TANGO. WYRÓŻNIENIE

 

WYRÓŻNIENIE
KUBA KAMIŃSKI: SZEPTUCHY
Szeptuchy to przeważnie starsze kobiety, które uważają, że posiadają dar od Boga – moc leczenia chorób, bólu fizycznego i psychicznego. Twierdzą też, że są w stanie rzucać czary i uroki. Uwalniać ludzi od opętania przez złe duchy za pomocą specjalnych modlitw i rytuałów przekazywanych przez pokolenia. Można je spotkać w rejonach przy wschodniej granicy Polski oraz na zachodniej Białorusi.

 

kuba-kaminski

kuba-kaminski-1

Kuba Kamiński: SZEPTUCHY. WYRÓŻNIENIE

 

Kategoria LUDZIE

PIERWSZE MIEJSCE
KATARZYNA PAWLICA: WIARA
Kalwaria Zebrzydowska. Jak co roku tysiące ludzi wzięło udział w celebracji Wielkiego Tygodnia. Trudno o uśmiech na twarzy, gdy osoba wierząca uczestniczy w misterium Męki Pańskiej, zwłaszcza tak realistycznym jak to. Sprzedawcy pączków i waty cukrowej liczą, że zasmuceni widokiem cierpienia ludzie chętniej skorzystają z ich słodkiej oferty.

 

Ludzie katarzyna-pawlica

Katarzyna Pawlica, Wiara, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii LUDZIE.

 

WYRÓŻNIENIE
ZBIGNIEW BORYS: SZANSA NA WODĘ
Południe Etiopii – plemienne ziemie Hamerów. Susze to tutaj codzienność. Bywa, że miesiącami nie spada kropla deszczu i wysycha wszystko, w tym wioskowe studnie. Wtedy jedyną szansą na orzeźwiający łyk jest dotarcie do wody, która sączy się leniwie między ziarenkami piasku, tuż pod wyschniętym korytem rzecznym.

 

zbigniew-borys 

Zbigniew Borys: SZANSA NA WODĘ. WYRÓŻNIENIE 

 

WYRÓŻNIENIE
DANIEL FRYMARK: SIŁKA
Chojnice. Amatorska siłownia w piwnicy altanki na działkach ogródkowych. Adi i Tede ćwiczą tutaj trzy razy w tygodniu. Pomieszczenie urządzili sami, bo nie mieli pieniędzy na karnety do profesjonalnej siłowni. Przez kilka miesięcy zbierali używane sprzęty do treningów, porządkowali piwnicę i malowali ściany. Ćwiczą od ponad dwóch lat.

 

daniel-frymark

Daniel Frymark: SIŁKA. WYRÓŻNIENIE 

 

Kategoria ZWIERZĘTA

PIERWSZE MIEJSCE
ADAM KOT: KONFRONTACJA
O świcie w nadodrzańskiej czatowni fotografowałem z kolegą myszołowy, które przyciągała padlina. Gdy już podjadły, w pobliżu lądowała czapla siwa. Powoli zbliżała się do myszołowów, pilnie je obserwując, a potem porywała resztki. Oczywiście nie podobało się to myszołowom, więc dochodziło do starć. Bojowa czapla niekiedy przeganiała konkurentów. Tylko że potem... traciła zainteresowanie padliną, do czasu aż myszołowy znów się zjawiły. Co ciekawe, taka sytuacja powtarzała się przez kilka dni.

 

Zwierzęta adam-kot

Adam Kot, Konfrontacja, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii ZWIERZĘTA.

 

WYRÓŻNIENIE
ADAM FICHNA: MAGIA PORANKA
Wczesnym jesiennym rankiem nad stawami Wielikąt pojawił się sokół wędrowny, który swoją obecnością wywołał niepokój i poruszenie wśród przebywających tam ptaków. Cały akwen zamienił się w jeden wielki teatr, który miałem szczęście podziwiać.

 

adam-fichna

Adam Fichna: MAGIA PORANKA. WYRÓŻNIENIE

 

WYRÓŻNIENIE 
PIOTR KRUPA: KACZA WYSPA

Od kilku lat dokumentuję różne koryta rzek z lotu ptaka. Na tym zdjęciu widać odcinek Wisły w okolicy Baranowa Sandomierskiego. Niski stan wody odsłonił malownicze wysepki, na których zgromadziło się dzikie ptactwo. Spłoszone, gwałtownie wzbija się do lotu, pozostawiając kręgi na wodzie. Myślę, że zdjęcie mogłoby świetnie zilustrować definicję wyrażenia „puszczać kaczki”.

 

Piotr-Krupa

Piotr Krupa: KACZA WYSPA. WYRÓŻNIENIE 

 

Kategoria KRAJOBRAZ

PIERWSZE MIEJSCE
WALDEMAR GRAŚ: ZAMIEĆ
Zdjęcie zostało wykonane podczas zimowego pleneru na Pilsku zorganizowanego przez Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Śląski. Niestety, pogoda nas nie rozpieszczała. Szczęście uśmiechnęło się do nas ostatniego dnia. Gdy porywisty wiatr rozwiał chmury prószące śniegiem, wykorzystałem chwilę na szczycie i zrobiłem tę fotografię.

 

Krajobraz waldemar-gras

Waldemar Graś, Zamieć, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii KRAJOBRAZ.

 

WYRÓŻNIENIE
HUBERT STOJANOWSKI: SZURPILSKIE

Okolice suwalskiego jeziora Szurpiły wciąż mnie nęcą, bo mogę tam z paralotni podziwiać niemal skończone obrazy – takie jak ten. Spękany lód fotografowałem o poranku w asyście klucza żurawi. Lecieliśmy, a wiosna szła.

 

hubert-stojanowski

Hubert Stojanowski: SZURPILSKIE. WYRÓŻNIENIE 

 

WYRÓŻNIENIE
MARIUSZ JANISZEWSKI: TAJFUN
Trzy miesiące po tajfunie Yolanda (Hayan) miasto Tacloban na filipińskiej wyspie Leyte powoli wraca do życia. Mieszkańcy z trudem odbudowują swoje domostwa. Widok palących się śmieci na tle połamanych palm ciągnie się po horyzont.

 

mariusz-janiszewski

Mariusz Janiszewski: TAJFUN. WYRÓŻNIENIE 

 

Kategoria Samsung NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI

PIERWSZE MIEJSCE
KONRAD BĄK: ARMAS AVELLANO

Ogier widoczny na zdjęciu to Armas Avellano z rzadkiej w Polsce linii koni andaluzyjskich
– Yeguada de Cartuja, które występują w spektaklach Królewskiej Szkoły Jazdy
– Fundación Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre. Właścicielką rumaka jest znana miłośniczka koni tej rasy Blanka Satora.

 

Najszybciej do doskonałości konrad-bak

Konrad Bąk, Armas Avellano, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii specjalnej Samsung: NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI.

 

WYRÓŻNIENIE
KRZYSZTOF CHOMICZ: TANGO ORŁÓW

Zdjęcie powstało nad chronionym obszarem delty Świny, prawdziwego ptasiego królestwa. Przedstawia zaloty dorosłego bielika i młodej samicy.

 

krzysztof-chomicz

Krzysztof Chomicz: TANGO ORŁÓW. WYRÓŻNIENIE

 

WYRÓŻNIENIE
MARCIN MIROSŁAWSKI: REKREACJA

Dla fotografa wszystko może się stać tematem. Choćby ścieżka rowerowa biegnąca wałami miejskiego zalewu, a na niej para rowerzystów.

 

marcin-miroslawski

Marcin Mirosławski: REKREACJA. WYRÓŻNIENIE 

 

JURY KONKURSU

TOMASZ TOMASZEWSKI
Przewodniczący Jury, wybitny i nagradzany fotograf, współpracuje z magazynem National Geographic od 25 lat, a od 1999 r. jest konsultantem generalnym jego polskiej edycji. Członek m.in. Związku Polskich Artystów Fotografików oraz American Society of Magazine Photographers. Publikował zdjęcia na łamach: Stern, New York Times, Time, Vogue, Die Zeit. Autor wystaw w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, we Włoszech, w Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze.

MARTYNA WOJCIECHOWSKA
Od 2006 roku redaktor naczelna magazynów National Geographic Polska i NG Traveler, dziennikarka, autorka bestsellerowych książek i zapalona globtroterka, która ze swoimi telewizyjnymi projektami podróżniczymi Misja Martyna oraz Kobieta na krańcu świata ponad 10-krotnie okrążyła kulę ziemską. Stanęła na szczycie Mount Everestu jako druga Polka w ramach zakończonego sukcesem projektu Korona Ziemi i jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej dotarła do mety Rajdu Dakar.

WOJCIECH FRANUS
Dyrektor artystyczny National Geographic Polska, zajmuje się również opracowaniem graficznym książek podróżniczych. Wcześniej pracował w Gazecie Wyborczej, w agencji fotograficznej East News i w tygodniku Polityka. Z zamiłowania – specjalista od rewitalizacji fotografii historycznej.

ADAM BALCEREK
Nagradzany w Polsce i za granicą fotograf mody oraz reklamy, podróżnik. Publikował w Moves New York, Glamour, Prestige France oraz Vogue China. Jego prace zdobyły wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Autor licznych projektów charytatywnych związanych z fotografią, takich jak warsztaty Photography For Nairobi polegające na tworzeniu miejsc pracy oraz walce z niewolnictwem w Afryce.

GRZEGORZ LEŚNIEWSKI
Przyrodnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania, uwieczniający piękno polskiej natury. W 2005 roku został uhonorowany tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Jako jedyny Polak został zaproszony do projektu Wild Wonders of Europe ukazującego dziedzictwo przyrodnicze naszego kontynentu.

MACIEJ NABRDALIK
Członek prestiżowej amerykańskiej agencji VII. Nagradzany w konkursach fotografii prasowej, m.in.: NPPA The Best of Photojournalism, Pictures of the Year International, Grand Press Photo. Laureat nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, juror Grand Press Photo 2012. Jego zdjęcia były prezentowane na wystawach we Francji i Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech, Czechach i Polsce.

RAFAŁ OLEJNICZAK
Dziennikarz radiowy i telewizyjny, fotograf, menedżer. Dyrektor Radia ZET, ZET Gold oraz Chilli ZET. Jako fotograf specjalizuje się w fotografii ulicznej. Jest m.in. autorem albumu Pierw(s)i w Polsce (nowatorski projekt charytatywny dla wydawnictwa National Geographic). Autor trzech wystaw: Lokalne historie (Warszawa, 2003), Podejrzane przypadki (Warszawa, 2008), Wszystkie niewłaściwe momenty (wystawa w Warszawie pod patronatem National Geographic, 2013). Dzieli życie między trzy wielkie pasje: radio, fotografowanie i podróże.

 

 10WKF logo

 

 

NG 102014

 

 

 

 

 

 

Wybrano zwycięzców pierwszej edycji konkursu fotograficznego Japońskie Kadry. Zadaniem uczestników było przesłanie fotografii przetworzonej cyfrowo, która będzie nawiązywała do japońskich motywów i symboliki. Na konkurs spłynęło ponad 300 prac, z których Jury wybrało zwycięzców. Nagrodę Główną (monitor graficzny NEC) otrzymała Anna Lewiak za pracę Przełamać Lęk. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się w dniu 26 września w Krakowie podczas Forum Nowych Japońskich Technologii.

Jury składające się z ekspertów powołanych z firm: NEC, COREL, WACOM, DEPOSITPHOTOS.PL oraz przedstawicieli Organizatora po długotrwałych dyskusjach wybrało laureatów konkursu Japońskie Kadry. Uczestnicy Konkursu mogli nadsyłać prace przetworzone cyfrowo, m.in.: wykonane metodą wielokrotnej ekspozycji, fotokolaże, a także fotografie z dodanymi lub usuniętymi obiektami. Tematy prac docelowych (już zmodyfikowanych cyfrowo) nawiązywały do motywów i symboliki związanej z historią, sztuką i kulturą Japonii.

Lista Laureatów i Nagrody:


I miejsce:
Przełamać Lęk - autorka Anna Lewiak
Nagroda Główna: Monitor graficzny NEC SPECTRAVIEW 232

Anna-Lewiak

fot.  Anna Lewiak

 

II miejsce:
Gniazdo - autorka Dorota Pyra
Nagroda: Oprogramowanie CorelDRAW Graphics Suite X7 PL

 

Dorota Pyra

fot. Dorota Pyra

 

III miejsce:
Góra Fuji - autorka Bogusława Kwiatkowska-Baster
Nagroda Oprogramowanie: Corel Painter X3

Bogusława Kwiatkowska Baster

fot. Bogusława Kwiatkowska-Baster

 

Nagroda specjalna:
Geisha - autorka Edyta Pilichowska
Nagroda specjalna firmy WACOM Tablet Piórkowy Wacom Intuos Pro S

 

Edyta Pilichowska

fot. Edyta Pilichowska

 

Nagroda specjalna:
Bonsai - autor Andrzej Gordon
Nagroda specjalna firmy DEPOSITPHOTOS.PL

Andrzej Gordon

fot. Andrzej Gordon

 

Podlaska Godzilla - autor Grzegorz Sułkowski
Nagroda specjalna firmy DEPOSITPHOTOS.PL oraz Wyróżnienie

Grzegorz Sułkowski

fot. Grzegorz Sułkowski

 

Wyróżnienia:


Japan for the Little – autor Robert Stożek

Robert Stożek

fot. Robert Stożek

 

Kino iskra – autor Przemysław Tyler
Nagrody książkowe od Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz roczna prenumerata magazynu TORII.

 

 Przemysław Tyler

fot. Przemysław Tyler

 

Konkurs Japońskie Kadry był objęty Patronatem Honorowym Ambasady Japonii w Polsce oraz zorganizowany w ramach obchodów Roku Wymiany pomiędzy Grupą Wyszehradzką i Japonią.
Sponsorami w konkursie byli: NEC Display Solutions, Corel, Depositphotos.pl, Wacom, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. 
Organizator dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w Konkursie i zaprasza w przyszłym roku na kolejną edycję Japońskich Kadrów.
Wszystkie nagrodzone prace można zobaczyć na stronie: www.japonskiekadry.pl

 

 

 

Jurij-Pustowoj 1

 

Jurorzy ogłosili zwycięzów konkursu krajobrazowego International Landscape Photographer of the Year 2014. Jury złożone z uznanych fotografików z USA, Australii i Nowej Zelandii (David Burnett, Tony Hewitt, David Ward, Jackie Ranken, Jim Goldstein) pod przewodnictwem austalijskiego fotografika Petera Eastwaya rozdysponowało otrzymane wg regulaminu 100 punktów aby wybrać 101 najlepszych zdjęć z ponad 2000 zdjęć, które zostaną nagrodzone i opublikowane w albumie. 

Pierwszą nagrodę International Landscape Photographer of the Year 2014 otrzymał Australijczyk Christian Fletcher za cykl lotniczych zdjęć przedstawiających tereny industrialne.

 

 Christian-Fletcher

I miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Christian Fletcher

 

Christian-Fletcher 2

I miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Christian Fletcher

 

Christian-Fletcher 3

I miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Christian Fletcher

 

Christian-Fletcher 4

I miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Christian Fletcher

 

Tom-Putt 1

II miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Tom Putt

 

Tom-Putt 2

 

II miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Tom Putt

 

Tom-Putt 3

II miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Tom Putt

 

Tom-Putt 4

II miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Tom Putt

 

Will-Dielenberg 1

III miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Will Dielenberg

 

Will-Dielenberg 2

III miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Will Dielenberg

 

Will-Dielenberg 3

III miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Will Dielenberg

 

Will-Dielenberg 4

III miejsce - International Landscape Photographer of the Year 2014 - Will Dielenberg

 

Zwycięzcą International Landscape Photographer of the Year 2014 dla pojedynczego zdjęcia został Craig Parry, również z Australii, za fotografię obrazującą granicę buszu z obszarem dotkniętym przez pożar.

 

Craig-Parry 1

I miejsce - International Landscape Photograph of the Year 2014 - Craig Parry 

 

Tom-Putt 1

II miejsce - International Landscape Photograph of the Year 2014 - Tom Putt 

 

Bas-Meelker 1

III miejsce - International Landscape Photograph of the Year 2014 - Bas Meelker

 

 Marcos-Furer 1

The Sunset Award 2014 - Marcos-Furer

 

David-Anderson 1

 The Jetty Award 2014 -  David Anderson

 

Mark-Seawell 1 

The Lone Tree Award 2014 - Mark Seawell

 

Ted-Grambeau 1

The Fuzzy Water Award2014 - Ted Grambeau

 

Bas-Meelker 1

The Hot Location Award 2014 - Bas Meelker - Iceland

 

Ali-Akbari 1

Top 101 - Ali Akbari 

 

Erez-Marom 1

Top 101 - Erez Marom

 

Julia-Fletcher 1

Top 101 - Julia Fletcher 

 

Jurij-Pustowoj 1

Top 101 - Jurij Pustowoj

 

Mike-Reyfman 1

Top 101 - Mike Reyfman

 

Phil-McFadden 1

Top 101 - Phil McFadden

 

Siergej-Rumiancew 1

 Top 101 - Siergej Rumiancew

 

Wojciech-Kruczynski 1

 Top 101 - Wojciech Kruczyński

 

 

 

Jury Konkursu Fotograficznego Empiku ogłosiło zwycięzców tegorocznej edycji. Spośród rekordowej liczby kilkunastu tysięcy zgłoszeń nagrody główne Jury pod przewodnictwem Pawła Dumy przyznało Tomaszowi Okoniewskiemu w kategorii Portret, Marcelinie Łoś w kategorii Fotografia ulicy oraz Maciejowi Lelonkiewiczowi w kategorii Natura.

 

tomasz okoniewski empik 1

Nagroda główna w kategorii PORTRET. Tomasz Okoniewski.

 

katarzyna slomiana 7

II nagroda w kategorii PORTRET. Katarzyna Słomiana.

 

 

kinga stachecka 6

III nagroda w kategorii PORTRET. Kinga Stachecka.

 

marcelina los empik 3

Nagroda główna w kategorii FOTOGRAFIA ULICY. Marcelina Łoś.

 

jarek wojciechowski 8

II nagroda w kategorii FOTOGRAFIA ULICY. Jarek Wojciechowski.

 

 

maciej janicki empik 5

III nagroda w kategorii FOTOGRAFIA ULICY. Maciej Janicki.

 

maciej lelonkiewicz empik 4

Nagroda główna w kategorii NATURA. Maciej Lelonkiewicz.

 

dorota krauze 9

II nagroda w kategorii NATURA. Dorota Krauze.

 

rafal robak empik 2

III nagroda w kategorii NATURA. Rafał Robak.

 

Organizowany już po raz szósty Konkurs Fotograficzny Empiku obejmował trzy kategorie – Portret, Fotografia ulicy oraz Natura. Jak co roku, Konkurs kierowany był do amatorów-pasjonatów fotografii, którym wygrana umożliwi doskonalenie warsztatu. Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane były przez blisko 2 miesiące.

 

 

 

 

Do tegorocznej edycji konkursu National Geographic Traveler 2014 zgłoszono ponad 18000 zdjęć z całego świata. Uczestnicy mogli nadsyłać fotografie w czterech kategoriach:  "Travel Portraits"/  "Portrety podróżnicze"), "Outdoor Scenes"/"Scenerie plenerowe", "Sense of Place"/"Duch miejsca" i "Spontaneous Moments"/"Momenty spontaniczne". 

Grand Prix otrzymało zdjęcie Marko Korošeca "The Independence Day"/ Dzień Niepodległości. Nagrodą jest udział w 8-dniowej wyprawie National Geographic Expedition na Alaskę dla dwóch osób.

 

marko korošec grand prix

Fot. Marko Korošec. Grand Prix w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014

 

Agnieszka Traczewska II

Fot. Agnieszka Traczewska. II miejsce w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014
Nagrodą są 5-dniowe warsztaty fotograficzne w Sanata Fe w Nowym Meksyku dla dwóch osób.
Agnieszka Traczewska od kilku lat towarzyszy z aparatem środowisku ortodoksyjnych Żydów Jej fotografie są rejestracją rytuałów, zwyczajów i codziennej duchowości.

 

 

Marc Henauer III

Fot. Marc Henauer. II miejsce w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014

Ngrodą jest 6-dniowy rej szkunerem dla dwóch osób.

 

Evan Cole

Fot. Evan Cole. Wyróżnienie w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014

 

Duowen Chen 

Fot. Duowen Chen. Wyróżnienie w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014

 

Mahesh Balasubramanian

Fot. Mahesh Balasubramanian. Wyróżnienie w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014

 

Susie Stern

Fot. Susie Stern. Wyróżnienie w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014

 

Sean Hacker Teper

Fot. Sean Hacker Teper. Wyróżnienie w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014

 

Marcelo Castro

Fot. Marcelo Castro. Wyróżnienie w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014

 

Byron Inggs

Fot. Byron Inggs. Wyróżnienie w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest 2014

 

 Autorzy wyróznionych prac otrzymają m.in.: bony po 200 dolarów na zakupy w sieci B&H Photo.

 

 

iPhone Photography Awards jest pierwszym i najdłużej istniejącym konkursem fotograficznym z użyciem produktów Apple’a. Od 2007 roku IPPAWARDS docenia kreatywność użytkowników i wybiera najlepsze fotografie spośród tysięcy nadesłanych z ponad 70 krajów na całym świecie. Zwycięzcy wybierani są przez członków jury w kilku etapach, na koniec przyznawana jest nagroda Fotografa Roku.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest przesłanie zdjęcia wykonanego iPhonem, iPodem lub iPadem. Zdjęcia nie mogą być zmieniane w programie służącym do przetwarzania obrazu. Jury dopuszcza stosowanie aplikacji dostępnych na produkty Apple’a.

Przyznawane są nagrody główne oraz w 17 kategoriach: Zwierzęta, Architektura, Dzieci, Kwiaty, Jedzenie, Krajobraz, Styl Życia, Natura, Wydarzenie, Inne, Panorama, Ludzie, Pory roku, Martwa Natura, Zachód Słońca, Podróż oraz Drzewa.

a

© JULIO LUCAS, Bradenton, USA
1. miej­sce - Fo­to­graf Roku 2014

 

b

© JOSE LUIS BARCIA FERNANDEZ, Madryd, Hiszpania
2. miej­sce - Fo­to­graf Roku 2014

 

c

© JILL MISSNER Ridgefield, USA
3. miej­sce - Fo­to­graf Roku 2014

 

1 

© MICHAEL ONEAL, San Francisco, USA
1. miejsce - kategoria Zwierzęta

 

2

© ADRIENNE PITTS, Londyn, Wielka Brytania
1. miej­sce - kategoria Po­dróż

 

3

© BRANDON KIDWELL, Jacksonville, USA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Styl Życia

 

4

© COCU LIU, Chicago, USA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Pory Roku

 

5

© ELENA GRIMAILO, Moskwa, Rosja
1. miej­sce - ka­te­go­ria Kra­jo­braz

 

6

© FELICIA PANDOLA, Providence, USA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Na­tu­ra

 

7

© LAUREN SMITH, Pensacola, USA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Lu­dzie

 

8 

© YILANG PENG, Madison, USA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Ar­chi­tek­tu­ra

 

9

© AARON PIKE, San Francisco, USA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Drze­wa

 

10

© ALEXA SEIDL, Washington, USA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Je­dze­nie

 

11

© DANNY VAN VUUREN, Northriding, RPA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Dzie­ci

 

12

© GERARD COLLETT, Londyn, Wielka Brytania
1. miej­sce - ka­te­go­ria Wy­da­rze­nia

 

13

© JENNY ANDERSON, Everett, USA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Kwia­ty

 

14

© KYLE G. HORST, Watertown, USA
1. miej­sce - kia­te­go­ria Pa­no­ra­ma

 

15

© LITTEL SU, Taipei, Tajwan
1. miej­sce - ka­te­go­ria - Za­chód Słoń­ca

 

16

© SOFIJA STRINDLUND, Sztokholm, Szwecja
1. miej­sce - ka­te­go­ria Mar­twa na­tu­ra

 

17

© TERRY VITAL, Windham, USA
1. miej­sce - ka­te­go­ria Inne

 

 

Źródło: www.ippawards.com

 

 

 

 

 

Decyzją Jury Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2014 autorem Zdjęcia Roku został Jakub Szymczuk („Gość Niedzielny”). Ta sama fotografia z krwawych wydarzeń w Kijowie została uznana też za Zdjęcie 10-lecia.

Jakub Szymczuk zdobył główną nagrodę Grand Press Photo 2014 i 10 tys. zł. Zwycięskie zdjęcie zrobił w Kijowie 20 lutego 2014 roku w „czarny czwartek” – pod taką nazwą przeszedł ten dzień do historii Ukrainy. Wtedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa na Majdanie Niepodległości. Wojsko, policja i snajperzy strzelali do demonstrantów, tego dnia w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób. Na zdjęciu Szymczuka jest jedna z ofiar – mężczyzna biegł nieuzbrojony na czoło barykady, chcąc rzucić oponę, gdy kula snajpera przeszyła jego hełm i głowę na wylot.   Ta sama fotografia została wybrana spośród wszystkich dziesięciu zwycięskich fotografii kolejnych edycji Grand Press Photo na Zdjęcie 10-lecia.

Tego wyboru dokonało międzynarodowe jury złożone ze zwycięzców World Press Photo, którzy w ubiegłych latach przewodniczyli konkursowi miesięcznika „Press”.   Szymczuk zdobył też nagrodę mecenasa konkursu – firmy Nikon Polska. Sponsor nagrodził go za jedno ze zdjęć z fotoreportażu pokazującego, że na barykadach w Kijowie nie tylko walczono.  

a1

fot. Jakub Szymczuk

To samo zdjęcie zajęło trzecie miejsce w kategorii Wydarzenia – zdjęcia pojedyncze.   Inny fotoreportaż Szymczuka z Kijowa (z którego pochodzi Zdjęcie Roku) zajął drugie miejsce w kategorii Wydarzenia – fotoreportaże.   W tym roku przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, był fotoreporter Paul Hansen, którego zdjęcie zrobione w Strefie Gazy wygrało ubiegłoroczny konkurs World Press Photo.    

Oprócz Hansena w jury Grand Press Photo 2014 oceniającym zdjęcia zasiadali: Piotr Andrews, Anna Bedyńska („Gazeta Wyborcza”), Andrej Reiser (Czech Press Photo), Markus Schreiber (Associated Press), Andrzej Zygmuntowicz. Wszystkie zdjęcia nominowane do finału i nagrodzone w konkursie prezentujemy na stronie www.grandpressphoto.pl.

 

Oto lista nagrodzonych w poszczególnych kategoriach.

W kategorii Wydarzenia - zdjęcia pojedyncze:  

wydarzenia

fot. Kuba Kamiński

I miejsce - zdjęcie Kuby Kamińskiego zrobione na Krymie, gdy ukraińska baza wojskowa Belbek poddała się po szturmie rosyjskich wojsk specjalnych;  

w2

II miejsce - zdjęcie Tomasza Adamowicza („Gazeta Polska Codziennie”) pokazujące, jak podczas walk w Kijowie Witalij Kliczko próbuje powstrzymać tłum demonstrantów napierający na siły porządkowe broniące dostępu do budynków rządowych;  

w3

III miejsce i Nagroda Nikona - zdjęcie Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) pokazujące, że na barykadach w Kijowie nie tylko walczono, lecz toczyło się tam też normalne życie.

 

W kategorii Życie codzienne - zdjęcia pojedyncze:  

zyciecodz

fot. Mariusz Janiszewski

I miejsce - zdjęcie Mariusza Janiszewskiego („Doc! Photo Magazine”) obrazujące, jak na cmentarzu w Manili żywi i umarli tworzą wyjątkową symbiozę;  

z2

II miejsce - zdjęcie Jacka Świerczyńskiego („Dziennik Wschodni”) zrobione podczas pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę;  

z3

III miejsce - zdjęcie Jarosława Respondka (Agencja Fotograficzna Reporter) zrobione w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie.

 

W kategorii Ludzie - zdjęcia pojedyncze:  

ludzie

fot. Maciek Nabrdalik

I miejsce - zdjęcie Maćka Nabrdalika zrobione w Londynie portugalskiej emigrantce Anabeli;  

l2

II miejsce - zdjęcie Bartka Sadowskiego (Bloomberg News) przedstawiające Michaiła Chodorkowskiego zaraz po tym, jak przyjechał do Berlina;  

l3

III miejsce - zdjęcie Mariusza Foreckiego (TamTam Agencja Prasowa i Fotograficzna), na którym uchwycił, jak młodzi Ukraińcy wyrażają szacunek i wdzięczność weterance II wojny światowej.

 

W kategorii Sport - zdjęcia pojedyncze:  

sport

fot. Dariusz Delmanowicz

I miejsce - zdjęcie Dariusza Delmanowicza (Polska Agencja Prasowa) pokazujące duńskiego żużlowca Hansa Andersena po upadku na torze podczas indywidualnych mistrzostw Europy;  

s2

II miejsce - zdjęcie Adama Stępnia („Gazeta Wyborcza”) pokazujące Patryka Rybarskiego, który od trzech lat zajmuje się tańcem na rurze;  

s3

III miejsce - zdjęcie Bartłomieja Jureckiego („Tygodnik Podhalański”) zrobione na trasie Tour de Pologne na Podhalu.

 

W kategorii Środowisko - zdjęcia pojedyncze:  

srodowisko

fot. Kacper Kowalski

I miejsce - zdjęcie Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujące nowe osiedle domów w Chinach;  

sr2

II miejsce - zdjęcie Tomasza Lendy (Agencja Fotograficzna Reporter) zrobione w centrum Kijowa, gdzie podupadłe gospodarstwo sąsiaduje z nowoczesnymi blokami;  

sr3

III miejsce - zdjęcie Bartłomieja Jureckiego („Tygodnik Podhalański”) pokazujące kontrowersyjny zwyczaj symbolicznego oczyszczenia zwierząt w dymie ognisk w San Bartolome de Pinares w Hiszpanii.

 

W kategorii Portret sesyjny - zdjęcia pojedyncze:  

portretses

fot. Maksymilian Rigamonti

I miejsce - portret generała Wojciecha Jaruzelskiego autorstwa Maksymiliana Rigamontiego („Wprost”);  

p2

II miejsce - portret uczestnika walk na barykadach Majdanu Niepodległości w Kijowie autorstwa Maksymiliana Rigamontiego;  

p3

III miejsce - portret Dali Banu zrobiony w obozie uchodźców w Bangladeszu przez Marcina Zaborowskiego („National Geographic Polska”).  

 

W kategorii Wydarzenia - fotoreportaże:  

fotowydarzenia

fot. Simony Supino

I miejsce - fotoreportaż Simony Supino („Super Express”) – zapis wydarzeń na kijowskim Majdanie w styczniu i lutym bieżącego roku: walki z siłami Berkutu, opatrywanie rannych, rozpacz rodzin i bliskich ofiar, ostatnie pożegnanie poległych w masakrze;  

fw2

II miejsce - fotoreportaż Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) dokumentujący wydarzenia w Kijowie podczas tzw. czarnego czwartku, gdy w walkach między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób.

 

W kategorii Życie codzienne - fotoreportaże:  

fotozyciecodz

fot. Adrian Wykrot

I miejsce - fotoreportaż Adriana Wykroty (Retrofokus) pokazujący, jak zmieniła się tradycja polskich wesel;  

fzc2

II miejsce - fotoreportaż Anny Liminowicz o Honoracie i Agnieszce, które są razem. Razem też pracują i wspólnie wychowują 14-letnią córkę Honoraty.

 

W kategorii Ludzie - fotoreportaże:  

fotoludzie

fot. Piotr Bławicki

I miejsce - fotoreportaż Piotra Bławickiego (East News) zrobiony w czasie pogrzebu polskiego komandosa JWK Lubliniec chor. Mirosława Łuckiego, który zginął w Afganistanie od wybuchu miny pułapki;  

fl2

II miejsce - fotoreportaż Mateusza Baja opowiadający o mieszkańcach Polesia Zachodniego.

 

W kategorii Sport - fotoreportaże:  

fotosport

fot. Jacek Turczyk

I miejsce - fotoreportaż Jacka Turczyka (Polska Agencja Prasowa), który towarzyszył Remigiuszowi Siudzińskiemu, analitykowi danych, podczas ultramaratonu Race Around Austria;  

fs2

II miejsce - fotoreportaż Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours) opowiadający o festiwalu Naghol na wyspie Pentecost, podczas którego młodzi mężczyźni wykonują z wysokich platform skoki głową w dół, zabezpieczeni jedynie lianami przywiązanymi do stóp.

 

W kategorii Środowisko - fotoreportaże:  

fotosrodowisko

fot. Kacper Kowalski

I miejsce - fotoreportaż Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujący efekty produkcji przemysłowej w Polsce;  

fsr2

II miejsce - fotoreportaż Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours) z miasta Tacloban na Filipinach pokazujący skalę zniszczeń po przejściu tajfunu.

 

 

Gala jubileuszowa odbyła się w klubie Skwer w Warszawie.

http://www.press.pl

 

 

Laureatką nagrody L’Iris d’Or i tytułu fotografa roku Sony World Photography Awards została 31-letnia Amerykanka Sara Naomi Lewkowicz. Jej zdjęcia pokonały blisko 140 tysięcy prac ze 166 krajów świata – rekordową liczbę w całej siedmioletniej historii konkursu. Wręczenie nagrody w postaci cyfrowego sprzętu fotograficznego Sony i 25 tysięcy dolarów odbyło się w czasie finałowej ceremonii Sony World Photography Awards 2014 w Londynie.

2 Sara Lewkowicz USA 1st Place Contemporary Issues Professional Competition 2014 PRESS

Fot. Sara Lewkowicz- zdobywczyni nagrody L’Iris d’Or 2014 

Sara Lewkowicz urodziła się i wychowała w Nowym Jorku. Obecnie kończy studia magisterskie na wydziale komunikacji wizualnej Ohio University w Athens, wcześniej zdobyła tytuł licencjacki, studiując dziennikarstwo na University of North Carolina. Jej prace ukazywały się już między innymi na łamach takich magazynów, jak „Time”, „Stern” czy „Days Japan”. Zdobyła kilka grantów i nagród, między innymi grant Alexia Foundation w 2013 r., pierwsze miejsce w kategorii Contemporary Issues konkursu World Press Photo i fundowaną przez miasto Perpignan nagrodę imienia Rémi Ochlika. Również w roku 2013 zdobyła tytuł Fotografa Roku w konkursie College Photographer of the Year i wyróżnienia w konkursach Pictures of the Year International (POYi), „Days Japan”, a także nagrodę World Report Award przyznawaną w czasie Festival della Fotografia Etica we Włoszech – i wiele innych.

Nagroda L’Iris d’Or – najbardziej prestiżowe wyróżnienie konkursu – przyznawana jest przez Honorowy Komitet Sędziowski jednemu fotografowi, którego zdjęcia zostaną uznane za najlepsze z nadesłanych prac. Laureata nagrody wybiera się spośród zdobywców pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach profesjonalnych. Zdjęcia zdobywcy L’Iris d’Or – podobnie jak prace pozostałych zwycięzców – będzie można oglądać w czasie wystawy Sony World Photography Awards 2014 w londyńskim Somerset House, w dniach od 1 do 18 maja. Zostaną one również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2014.

Fotograf Roku w kategorii otwartej – Chen Li, Chiny

Chiński fotograf-amator Chen Li zdobył tytuł fotografa roku w kategorii otwartej. Zwycięskie zdjęcie, zatytułowane „Rain in an ancient town” („Deszcz w starożytnym mieście”) wybrano spośród przeszło 65 tysięcy prac z całego świata. W konkursie otwartym jury oceniało pojedyncze zdjęcie wykonane przez fotografa-amatora lub po prostu miłośnika fotografii. Chen Li mieszka w Fenghuang w prowincji Hunan. Fotografią zajmuje się amatorsko od ponad 30 lat.

Chen-Li China Winner Open Travel 2014

Fot. Chen-Li, Chiny, Kategoria Podróż

 

Zwycięzcy i laureaci w kategoriach profesjonalnych

W czasie ceremonii ogłoszono także zwycięzców i zdobywców drugich i trzecich miejsc w kategoriach profesjonalnych. Wszystkich zwycięzców kategorii profesjonalnych organizatorzy zaprosili na swój koszt do Londynu po odbiór nagrody.

Zwycięskie cykle reprezentują pierwszą ligę współczesnej światowej fotografii i obejmują szeroki zakres tematów: od martwych natur przez obrazy architektury pozwalające widzowi dostrzec zaskakujące aspekty codzienności aż po zabawne zdjęcia mokrych psów. Zwycięzcami zostali:

Architektura – Ludovic Maillard, Francja
Kultura i sztuka – Viviana Peretti, Włochy
Kampania reklamowa – Spencer Murphy, Wielka Brytania
Fotografia Konceptualna – Thomas Brummett, USA
Współczesność – Sara Naomi Lewkowicz, USA
Wydarzenia bieżące – Guy Martin, Wielka Brytania
Krajobraz – Roei Greenberg, Izrael
Styl życia – Myriam Meloni, Włochy
Natura i dzika przyroda – Michael Nichols, USA
Ludzie – Mario Wezel, Niemcy
Portret – Sophie Gamand, Francja
Sport – Salvatore Di Gregorio, Włochy
Martwa natura – Amanda Harman, Wielka Brytania
Podróż – Ricardo Teles, Brazylia

a3

Fot. Mary-Ellen-Mark

Nagroda za wybitny wkład w fotografię – Mary Ellen Mark

Nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymała Mary Ellen Mark — ikona amerykańskiej fotografii.

Mary Ellen Mark uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej fotografii, a jej prace – za przykład najwyższej klasy fotografii dokumentalnej.

Karierę zaczynała ponad czterdzieści lat temu, jako freelancer, fotografując głównie na planach filmowych. Później dużo podróżowała, zajmując się przede wszystkim fotografią dokumentalną i portretem. Wszystkie jej prace łączy głęboki humanizm i zrozumienie ludzkich emocji i przeżyć. Znana jest zwłaszcza z portretów ludzi żyjących na obrzeżach społeczeństwa.

Dla podkreślenia wagi tej nagrody, w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2014 w londyńskim Somerset House w dniach od 1 do 18 maja odbędzie się retrospektywna wystawa prac Mary Ellen Mark. Obszerniejszy wybór jej zdjęć zostanie ponadto opublikowany w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2014. Wcześniej nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymali William Eggleston, William Klein, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud i Phil Stern. 

Zwyciężczyni programu uniwersyteckiego Student Focus – Scarlet Evans, Wielka Brytania

Tytuł fotografa roku w programie Student Focus wywalczyła brytyjska fotograf Scarlet Evans. Jej uczelnia – brytyjski Central Saint Martins College of Art and Design – otrzyma w nagrodę cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony o wartości 35 tysięcy euro. Student Focus to jeden z największych międzynarodowych programów skierowanych do studentów kierunków związanych z fotografią. Uczestniczy w nim 230 placówek edukacyjnych z całego świata. Celem programu jest wspieranie i inspirowanie nowego pokolenia fotografików.

Fotograf roku w kategorii młodzieżowej – Paulina Metzscher, Niemcy

Przepiękne zdjęcie małej dziewczynki w nocnym pociągu w Chinach zapewniło dziewiętnastoletniej Paulinie Metzscher tytuł fotograf roku w kategorii młodzieżowej. Zdjęcie zostało wybrane jako najlepsza pojedyncza fotografia autorstwa osoby poniżej 20. roku życia.

Laureaci konkursu Kraszna-Krausz Book Awards 2014

Kraszna-Krausz Book Awards to konkurs partnerski Sony World Photography Awards. Główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy funtów (do podziału) otrzymują dwie wybitne książki: o fotografii i o obrazie filmowym. Tegoroczni zwycięzcy to:

Najlepsza książka o fotografii: „Sergio Larrain: Vagabond Photographer”, Agnès Sire i Gonzalo Leiva Quijada (wyd. Thames and Hudson)
Najlepsza książka o obrazie filmowym: „Charles Urban: Pioneering the Non-Fiction Film in Britain and America, 1897 - 1925”, Luke McKernan (wyd. University of Exeter Press)
Fundacja Kraszna-Krausz wręczyła także nagrodę za wybitny wkład w działalność wydawniczą Philippie Brewster, zajmującej się problematyką kultury wizualnej w wydawnictwie I.B. Tauris. Nagroda ta stanowi wyraz uznania dla jej długoletniej, pełnej oddania pracy i ogromnego wpływu, jaki wywarła na całą branżę wydawniczą.


Wystawa Sony World Photography Awards 2014

Wszystkie zwycięskie cykle fotografii, a także prace finalistów Sony World Photography Awards 2014, będą prezentowane w londyńskim Somerset House w dniach od 1 do 18 maja w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2014. Ekspozycja obejmie także wybór zdjęć znakomitej amerykańskiej fotograf Mary Ellen Mark, uhonorowanej tegoroczną nagrodą za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię.

Program Global Imaging Ambassadors firmy Sony: zdjęcia Williama Kleina i fotografów Panos Pictures

Global Imaging Ambassadors to program realizowany z inicjatywy Sony we współpracy z World Photography Organisation. Jego celem jest popularyzowanie sztuki fotograficznej i umożliwienie współpracy najlepszym fotografom na świecie. W grupie pierwszych mistrzów zaproszonych do tego programu znalazł się słynny fotograf William Klein i grupa fotografów z agencji Panos Pictures. Ich zdjęcia także znajdą się na wystawie kończącej tegoroczny konkurs SWPA.

Wyniki konkursu dla zawodowców:

Architektura
1. Ludovic Maillard / Babel Photo, Francja
2. Herman Van Den Boom, Belgia
3. Sungseok Ahn, Korea Płd.

Kultura i sztuka
1. Viviana Peretti, Włochy
2. Elisa Sturaro, Włochy
3. Chloe Bartram, Australia

Kampania reklamowa
1. Spencer Murphy, Wielka Brytania
2. Morten Germund, Dania

Fotografia Konceptualna
1. Thomas Brummett, USA
2. Hao Li, Tajwan
3. Frauke Thielking, Niemcy

Wydarzenia bieżące
1. Guy Martin / Panos, Wielka Brytania
2. Salvatore Esposito / Contrasto, Włochy
3. Dan Kitwood / Getty Images, Wielka Brytania

Współczesność
1. Sara Naomi Lewkowicz / Getty Reportage, USA
2. Stanislav Krupar / LAIF, Czechy
3. Alejandro Cegarra, Wenezuela

Krajobraz
1. Roei Greenberg, Izrael
2. Kacper Kowalski / Panos, Polska
3. Matthew Baum, Wielka Brytania

Styl życia
1. Myriam Meloni, Włochy
2. Salvatore Esposito / Contrasto, Włochy
3. Mikhail Petrov, Rosja

Natura i dzika przyroda
1. Michael Nichols / National Geographic, USA
2. Christian Ziegler, Panama
3. Tony Hertz, USA

Ludzie
1. Mario Wezel, Niemcy
2. Stacy Kranitz, USA
3. Vinicio Drappo, Włochy

Portret
1. Sophie Gamand, Francja
2. Anna Di Prospero, Włochy
3. Ken Hermann, Dania

Sport
1. Salvatore Di Gregorio, Włochy
2. John Quintero, Kolumbia
3. YongSheing Zheng, Chiny

Martwa natura
1. Amanda Harman, Wielka Brytania
2. Matteo Mezzadri, Włochy
3. Kei-Uwe Gundlach, Niemcy

Podróż
1. Ricardo Teles, Brazylia
2. Wilfred Berthelsen, Norwegia
3. Christian Vizl, Meksyk

 

 

Już po raz dziesiąty wyłoniono zwycięzców konkursu BZ WBK Press Foto adresowanego do polskich zawodowych fotoreporterów. Spośród ponad 6 tysięcy zakwalifikowanych do konkursu zdjęć przesłanych przez 367 fotografów, nagrodzono i wyróżniono 41 prac – zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, łącznie 172 fotografie. Przyznano pięć nagród specjalnych – za Zdjęcie Dekady, za Zdjęcie Roku, Nagrodę Banku Zachodniego WBK, Nagrodę Rzeczpospolitej oraz po raz pierwszy w historii konkursu – Wyróżnienie Banku Zachodniego WBK.

Laureatów tegorocznej edycji wybierało jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke – artysty fotografika, prekursora polskiej fotografii reportażowej. W skład jury weszli również: Anna Beata Bohdziewicz, Marek Grygiel, Waldemar Kompała oraz Tomasz Tomaszewski. Zdjęcia oceniano w sześciu kategoriach, jako zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże. 

Laureatem nagrody głównej i autorem Zdjęcia Roku 2014 został Pan Maciej Moskwa, freelancer, który zatrzymał w kadrze bojownika Wolnej Armii Syryjskiej podczas modlitwy w tymczasowej bazie szkoleniowej w okolicach Maarrat-al-Numan w prowincji Idlib.
Nagrodę Banku Zachodniego WBK otrzymała Joanna Borowska z Polskiej Agencji Fotografów FORUM za fotoreportaż dokumentujący prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach. Bank przyznał również wyróżnienie Panu Mariuszowi Janiszewskiemu z Doc!Photo Magazine za fotoreportaż pt. Dziecięca lekkość bytu.
- Dla Banku Zachodniego WBK, organizatora konkursu, to ogromny przywilej móc po raz kolejny pokazać serię dobrych zdjęć najzdolniejszych polskich fotografików. Już 10 lat towarzyszymy im w ich pracy i prezentujemy społeczeństwu najlepsze obrazy, które wiele mówią o zmieniającym się świecie. Obchodzony w tym roku jubileusz dał nam pretekst, aby sięgnąć wstecz – do historii konkursu – i przypomnieć Zdjęcia Roku nagrodzone w poprzednich edycjach. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że przez dekadę stworzyliśmy swoisty album minionych wydarzeń, album wciąż otwarty, pisany co roku obiektywem najlepszych fotoreporterów – powiedział Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu Banku Zachodniego WBK.
Dziennik „Rzeczpospolita” nagrodził Pawła Wyszomirskiego z agencji Testigo za zdjęcie przedstawiające strażnika pilnującego barykady na Placu Niepodległości w Kijowie w grudniu 2013 r.
W tym roku, z okazji jubileuszu konkursu, Jury przyznało Grand Prix za Zdjęcie Dekady, wybrane spośród dziesięciu Zdjęć Roku wszystkich edycji. Ta jubileuszowa nagroda trafiła w ręce Wojciecha Grzędzińskiego (autora Zdjęcia Roku 2009) za fotografię wykonaną w Gruzji, przedstawiającą mężczyznę rozpaczającego nad zwłokami swojego brata zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na trzy cywilne budynki w mieście Gori. W 2008 r. zdjęcie to obiegło cały świat i było wielokrotnie nagradzane na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie.
Zdjęcia nagrodzone w tegorocznej edycji, jak również Zdjęcia Roku dziesięciu edycji oraz Zdjęcie Dekady, będzie można zobaczyć na ogólnodostępnych wystawach pokonkursowych w kilkunastu miastach w całej Polsce. Pierwsza z nich zagości już 11 kwietnia 2014 r. w Olsztynie w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, a następna 25 kwietnia 2014 r. w Galerii Skene w Jeleniej Górze.

Tradycyjnie już wystawom towarzyszyć będą bezpłatne 2-dniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Poprowadzi je Karolina Jonderko, laureatka wielu nagród,
w tym International Photography Awards (USA), Photo Annual Awards (Czechy), Foto Visura – Spotlight Grant (USA).

 

Pełna lista osób nagrodzonych w 10. edycji konkursu BZ WBK Press Foto:

 

1

Zdjęcie Roku – Maciej Moskwa (freelancer)

 

1a 

Grand Prix Zdjęcie Dekady – Wojciech Grzędziński

  

2

Nagroda Banku Zachodniego WBK – Joanna Borowska (Polska Agencja Fotografów FORUM)

 

3

Nagroda Banku Zachodniego WBK – Joanna Borowska (Polska Agencja Fotografów FORUM)

 

4

Nagroda Banku Zachodniego WBK – Joanna Borowska (Polska Agencja Fotografów FORUM)

 

5

Nagroda Banku Zachodniego WBK – Joanna Borowska (Polska Agencja Fotografów FORUM)

 

6

Nagroda Rzeczpospolitej – Paweł Wyszomirski (Testigo)

 

Kategoria Kultura i sztuka – Zdjęcie pojedyncze:

12

1. miejsce – Tomasz Lazar (freelancer)


2. miejsce – Jacek Szydłowski (Dziennik Wschodni)
3. miejsce – Mikołaj Nowacki (freelancer)

 

Kategoria Kultura i sztuka - Fotoreportaż

18

1. miejsce – Tomasz Lazar (freelancer)


2. miejsce – Arkadiusz Kubisiak (freelancer)
3. miejsce – Daniel Frymark (Radio Weekend)

 

Kategoria Portrety – Zdjęcie pojedyncze:

8

1. miejsce – Paweł Stelmach (freelancer)


2. miejsce – Marek Lasyk (Agencja Fotograficzna Reporter)
3. miejsce – Maciej Gillert (Super Express)

 

Kategoria Portrety – Fotoreportaż

14

1. miejsce – Piotr Augustyniak (Gazeta Wyborcza Płock)


2. miejsce – Mariusz Forecki (5Shots)
3. miejsce – Maciek Nabrdalik (Agencja VII Photo)

 

Kategoria Przyroda – Zdjęcie pojedyncze

11

1. miejsce – Filip Klimaszewski (freelancer)


2. miejsce – Marek M. Berezowski (freelancer)
3. miejsce – Andrzej Szkocki (Głos Szczeciński)

 

Kategoria Przyroda – Fotoreportaż

17

1. miejsce – Michał Szalast (freelancer)


2. miejsce – Kacper Kowalski (Panos Pictures)
3. miejsce – Wojciech Tomanik (freelancer)

 

Kategoria Sport – Zdjęcie pojedyncze

10

1. miejsce – Łukasz Szełemej (Radio Szczecin)


2. miejsce – Michał Adamowski (Podhale 24)
3. miejsce – Piotr Dymus (freelancer)

 

Kategoria Sport – Fotoreportaż

16

1. miejsce – Daniel Frymark (Radio Weekend)


2. miejsce – Artur Pławski (freelancer)
3. miejsce – Jacek Turczyk (Polska Agencja Prasowa)

 

Kategoria Wydarzenia – Zdjęcie pojedyncze

7

1. miejsce – Dariusz Baranowski (Polska Agencja Fotografów FORUM)


2. miejsce – Roman Koszowski (Gość Niedzielny)
3. miejsce – Wojciech Stróżyk (Agencja Fotograficzna Reporter)

 

Kategoria Wydarzenia – Fotoreportaż

13

1. miejsce – Jakub Ochnio (Polska Agencja Fotografów FORUM)


2. miejsce – Maciej Moskwa (freelancer)
3. miejsce – Jakub Kamiński (Polska Agencja Prasowa)

 


Kategoria Życie codzienne – Zdjęcie pojedyncze

9

1. miejsce – Bartłomiej Jurecki (Tygodnik Podhalański)


2. miejsce – Argymir Iwicki (freelancer)
3. miejsce – Grzegorz Lityński (freelancer)

 

Kategoria Życie codzienne – Fotoreportaż

15

1. miejsce – Mikołaj Nowacki (freelancer)


2. miejsce – Arkadiusz Kubisiak (freelancer)
3. miejsce – Marta Kotlarska /Martushka Fromeast/ (freelancer)