czwartek, 18 lipiec 2024

Firma Panasonic wprowadza na rynek zaawansowaną konsumencką kamerę Model HC-X1000 nagrywającą obraz z jakością Ultra HD 4K oraz rejestrowaniem filmów w ruchu. Kamera wyposazona jest w sensor BSI o rozmiarze 1/2.3 cala, elektroniczny wizjer, 3.5-calowy ekran LCD oraz podwójny slot na karty SD. Jest to pierwsza kamera firmy Panasonic klasy prosumer, umożliwiająca nagrywanie na karcie SD obrazów wideo w rozdzielczości 4K 60p/50p. Model HC-X1000 został wyposażony w obiektyw LEICA Dicomar wraz z najnowszym sensorem BSI oraz mechanizmem Crystal Engine Pro 4K. Rejestruje on realistyczne obrazy w rozdzielczości Ultra HD 4K. Ponadto w kompaktowej obudowie kamery mieści się szeroki wybór profesjonalnych funkcji i parametrów oraz 20-krotny zoom optyczny.

Panasonic-HC-X1000 2

Obsługa uniwersalnych formatów plików (w tym AVCHD, MOV i MP4) i wysoka przepływność (parametr bitrate) zapewniają, że HC-X1000 idealnie sprawdzi się przy wielu rodzajach rejestracji obrazu. Co więcej, funkcje i parametry takie, jak trzy pierścienie ręcznej kontroli obiektywu, gniazdo XLR do 2-kanałowej rejestracji dźwięku, filtry ND oraz podwójne gniazdo kart SD dowodzą, że HC-X1000 stworzono, by spełnić wymagania zawodowców.

Panasonic-HC-X1000 5
Kamera HC-X1000, idealna do nagrywania wysokiej jakości filmów dokumentalnych i rejestrowania wydarzeń, nagrywa obraz w formatach rozdzielczości QFHD (3840 x 2160) oraz Cinema 4K (4096 x 2160), dając w efekcie płynne obrazy 60- lub 50-klatkowe.
Umieszczony w modelu HC-X1000 sensor BSI o wielkości 1/2,3 cala zapewnia większą szybkość odczytu. Umożliwia to obsługę obszernych danych w jakości 4K przy prędkości 60/50 klatek na sekundę i redukuje zniekształcenia chwiejnej migawki (ang. rolling shutter distortion) powstające podczas nagrywania obiektów w ruchu.

Ponadto moduł Crystal Engine Pro 4K o wysokiej prędkości szybko i precyzyjnie przetwarza ogromną liczbę danych wymaganych do rejestracji obrazu w jakości 4K, a nowy system redukcji szumów pozwala uzyskać czysty obraz nawet przy bardzo słabym oświetleniu.
Dzięki wydajnemu obiektywowi, który spełnia najsurowsze standardy LEICA w zakresie m.in. rozdzielczości i kontrastu, kamera HC-X1000 jest w stanie zarejestrować ostry obraz, zachowując wszelkie niuanse i subtelne cieniowanie. Trzy wbudowane w obiektyw filtry ND (1/4, 1/16, 1/64) regulują ilość padającego w różnych warunkach światła, umożliwiając fotografowanie zarówno przy długim czasie naświetlania w jasnym świetle dziennym, jak i przy w pełni otwartej przysłonie w celu osiągnięcia wysokiej rozdzielczości i małej głębi ostrości.

Panasonic-HC-X1000 1
Wszechstronne nagrywanie z wysoką przepływnością
Z uwagi na obsługę uniwersalnych formatów zapisu, parametr przepływności oraz opcje edycji, model HC-X1000 stanowi narzędzie idealne zarówno dla zapalonych amatorów filmowania, jak i dla profesjonalistów. Szybką i łatwą edycję umożliwia obsługiwany format AVCHD, jak również formaty MOV i MP4. Z kolei moduł nagrywania HD z wewnątrzklatkową metodą kompresji (ALL-INTRA), dającą maksymalną przepływność 200 Mbps, pozwala na tworzenie obrazów o najwyższej jakości.

Możliwość nagrywania w jakości 4K oferowana przez HC-X1000 zapewnia również znacznie większą elastyczność w zakresie edycji. Jakość 4K umożliwia przycinanie kompozycji kadru i wybór idealnego ujęcia, a także przybliżenie do 200% przy zachowaniu jakości HD, zamianę ujęcia statycznego na panoramiczne, kontrolę pochylenia oraz łatwą stabilizację obrazu.


Połączenie ergonomicznej konstrukcji z profesjonalnymi opcjami i funkcjami
Ergonomiczna konstrukcja modelu HC-X1000 wyposażona została w pokrywy zabezpieczające przed pomyłkami podczas nagrywania oraz w układ przycisków zaprojektowany z myślą o łatwej obsłudze w każdych warunkach.

Panasonic-HC-X1000 4

Pomimo swojej kompaktowej obudowy HC-X1000, wiele funkcji można regulować ręcznie – urządzenie posiada m.in. pierścienie do regulacji ostrości i przysłony, pierścień zoom do zmiany ogniskowej, a także pierścień z diodami LED wskazującymi na trwający proces nagrywania.
Uniwersalny 3,5-calowy wysuwany monitor dotykowy LCD pełni funkcję zarówno wysokiej jakości wyświetlacza o rozdzielczości 1 152 000 pikseli, jak i dotykowego panelu kontroli ustawień. Gdy nie jest używany, można wsunąć go w przednią część uchwytu, zyskując swobodę bezpiecznego manewrowania urządzeniem. Wyświetlacz obraca się także o 270 stopni w pionie, ułatwiając rejestrowanie z perspektywy „ptaka” lub ”żaby”, a także filmowanie osoby nagrywającej.

Panasonic-HC-X1000 3
Wbudowane gniazda kart SD zapewniają większą elastyczność podczas pracy. Korzystanie z dwóch gniazd umożliwia zapisywanie tych samych danych na obu kartach SD jednocześnie. Można przełączać się między kartami i zniwelować ryzyko utraty danych. Dodatkowym atutem mechanizmu przełączania jest fakt, że kiedy jedna z kart się zapełni, system automatycznie i płynnie rozpoczyna zapis na drugiej. Ponadto funkcja nagrywania w tle (Background Recording)1 umożliwia ciągły zapis obrazu od momentu rozpoczęcia nagrywania na karcie SD znajdującej się w gnieździe nr 2, podczas gdy poszczególne istotne sceny mogą być zapisywane na karcie SD znajdującej się w gnieździe nr 1. Uruchamianie i zatrzymywanie trybu nagrywania kontrolowane jest za pomocą przycisku REC. W ten sposób wyeliminowane zostaje ryzyko niezarejestrowania ważnych scen, gdy przełącznik REC znajduje się w pozycji wyłączonej.

Ponadto HC-X1000 posiada 2-kanałowe gniazdo XLR do zapisu dźwięku z mikrofonów zewnętrznych lub nagrywania liniowego z zasilaniem phantom +48 V, co umożliwia korzystanie z wysokiej jakości profesjonalnych urządzeń do rejestracji dźwięku.