czwartek, 18 lipiec 2024

Firma Sony wprowadza na rynek nową kamerę sportową Action Cam Mini HDR-AZ1VR wyposażoną m.in.: w matrycę CMOS Exmor R w rozmiarze 1/2.3 cala i rozdzielczości 11.9 megapikseli oraz obiektyw Zeiss Tessar f/2.8 z kątem widzenia 170 stopni.

Sony-Action-Cam-Mini 4

Nowa kamera Sony Action Cam Mini. Nowa perspektywa.

 • Najmniejsza ze wszystkich kamer Action Cam - tylko 63 g i mniej więcej 2/3 wielkości i wagi dotychczasowych modeli
 • Nowy pilot na przegub ręki wyposażony w GPS i funkcję podglądu na żywo
 • Fantastyczny obraz dzięki zastosowaniu obiektywu ZEISS Tessar®, przetwornika obrazu CMOS Exmor R™ i zaawansowanego stabilizatora obrazu SteadyShot™
 • Funkcja strumieniowej transmisji obrazu na żywo za pośrednictwem serwisu USTREAM™: łatwe dzielenie się wrażeniami ze znajomymi
 • Bezpłatny program Action Cam Movie Creator do tworzenia fascynujących filmów

Sony-Action-Cam-Mini 1

Wśród przeznaczonych dla poszukiwaczy przygód produktów Sony z rodziny Action Cam pojawiła się nowa, maleńka kamera Full HD Action Cam Mini HDR-AZ1VR.

Nowa kamera nagrywa świetny obraz i dźwięk - oglądany i słyszany na najzwyklejszym spacerze, na wycieczce górskiej, podczas jazdy na rowerze lub w dalekiej podróży. Kamera waży tylko 63 g1 i jest o jedną trzecią mniejsza od swoich kuzynek z serii Action Cam. Mimo tych minimalnych wymiarów użytkownik może korzystać z wielu funkcji i technologii Sony, takich jak zaawansowany stabilizator obrazu SteadyShot, uzyskując piękny obraz Full HD oraz czysty dźwięk stereo - czyli dokładnie to, z czego słyną produkty Action Cam. Co więcej, obraz z szerokokątnego (170°) obiektywu kamery można nagrywać w formacie XAVC S przy 50 Mb/s. Aż trudno w to uwierzyć, patrząc na maleńką obudowę.

Sony-Action-Cam-Mini 2

Wytrzymała kamera Action Cam Mini nie ucierpi nawet przy nagrywaniu w deszczu, podczas jazdy przez błotniste kałuże itp.: jej obudowa zapewnia ochronę przed zachlapaniem wodą na poziomie będącym odpowiednikiem klasy IPX4. Poszukiwacze jeszcze większych dawek adrenaliny mogą skorzystać z dostarczanej obudowy wodoodpornej, która pozwala nurkować z kamerą na głębokość 5 m2, a ponadto chroni przed przypadkowym uderzeniem lub upuszczeniem, piaskiem i pyłem.

Sony-Action-Cam-Mini 3

Zestaw Action Cam Mini HDR-AZ1VR zawiera dodatkowo nowy, przeznaczony do noszenia na przegubie dłoni pilot z funkcją podglądu na żywo: RM-LVR2V3. Pilot ten umożliwia nie tylko sprawdzanie obrazu na wbudowanym ekranie, lecz również pełne zdalne sterowanie, zmienianie ustawień, odtwarzanie i kasowanie materiału - bez zdejmowania kamery z kasku, kierownicy itp. Co więcej, pilot pozwala sterować nawet pięcioma kamerami, co przydaje się przy filmowaniu sceny z różnych ujęć. Ważną funkcją jest rejestracja danych GPS, które można następnie przesłać do kamery. Warto zwrócić uwagę, że mniejsze wymiary modelu AZ1 to właśnie efekt przeniesienia funkcji GPS z kamery do pilota.

Sony-Action-Cam-Mini 5

Po powrocie do domu można skorzystać z nowego programu Action Cam Movie Creator, którego intuicyjny system obsługi bardzo ułatwia montaż atrakcyjnych filmów. Użytkownik ma do dyspozycji szereg funkcji edycyjnych, takich jak nakładanie na obraz prędkości i odległości. Program pozwala także prześledzić całą trasę półmaratonu, wycieczki rowerowej itp. Jeśli źródłowy materiał został nagrany w przyspieszonym tempie 120 kl./s, można nawet przygotowywać piękne ujęcia, przeznaczone do wyświetlenia w zwolnionym tempie.

Sony-Action-Cam-Mini 6

Zastosowana w kamerze matryca CMOS Exmor RTM współpracuje z wysokiej klasy obiektywem ZEISS i wydajnym procesorem Sony BIONZ XTM. Zapewnia żywe, szczegółowe obrazy - nawet podczas zdjęć w gasnącym świetle u schyłku dnia. Nad stabilizacją wyglądu czuwa zaawansowany system SteadyShot4, który sprawdza się zarówno przy chodzeniu, jak i jeździe na motocyklu itp.

Ważną zaletą kamery HDR-AZ1VR jest funkcja strumieniowej transmisji obrazu na żywo za pośrednictwem serwisu USTREAM. Pozwala ona pochwalić się swoimi ewolucjami przed całym światem - i to już w momencie ich wykonywania5. Rozpoczynając strumieniową transmisję, można powiadomić o niej znajomych, wysyłając im informację przez serwis społecznościowy. Istnieje także możliwość sprawdzenia liczby widzów i nagrania strumieniowo przesyłanego filmu na kartę pamięci.

Wzbogaciła się oferta akcesoriów, dodatkowo zwiększających funkcjonalność kamery i możliwości filmowania na powietrzu. Uchwyt do montażu kamery Action Cam na plecaku VCT-BPM1 umożliwia bezpieczne noszenie urządzenia na pasku od plecaka. BLT-CHM1 to wyposażony w klips uchwyt, który pozwala zamontować kamerę na głowie, na czapce itp. - i uwiecznić obraz oglądany własnymi oczami. Obudowa wodoodporna SPK-AZ1 eliminuje obawy o zalanie kamery, a akumulator NP-BY1 pozwala nie martwić się wizją wyczerpania źródła zasilania. Do nabycia jest także zestaw akcesoriów ACC-TRDCY, w którego skład wchodzi akumulator i ładowarka USB. W ofercie znajdują się ponadto cztery specjalnie skonfigurowane zestawy, w których oprócz kamery Action Cam Mini znajdują się akcesoria dla rowerzysty, snowboardzisty lub osób, które po prostu lubią emocje.

Wkrótce zacznie działać oficjalna strona internetowa Action Cam z najnowszymi informacjami o produkcie, aktualizacjami i filmami.

 Jej sprzedaż w Europie rozpocznie się w październiku 2014 r.

HDR-AZ1VR - dane techniczne:

 • Przetwornik obrazu: CMOS Exmor R™ typu 1/2,3" wykonany w technologii BSI, rozdzielczość 11,9 megapiksela (efektywnie, w przybliżeniu)
 • Procesor obrazu: BIONZ X
 • Formaty wideo
 • XAVC S:
  1920x1080 60p/50p (50 Mb/s), 1920x1080 30p/25p (50 Mb/s), 1920x1080 24p (50 Mb/s)
  MP4:
  PS: 1920x1080 60p/50p (28 Mb/s),
  HQ: 1920x1080 30p/25p (16 Mb/s),
  STD: 1280x720 30p/25p (6 Mb/s)
  SSLOW: 1280x720 120p/100p (6 Mb/s)
  VGA: 640x480 30p/25p (3 Mb/s)
  HS120 (HS100): 1280x720 120p/100p (28 Mb/s)

 • Typ obiektywu: ZEISS Tessar® f/2.8
 • Kąt widzenia: SteadyShot wyłączony: około 170°; SteadyShot włączony: około 120°
 • Stabilizacja obrazu: SteadyShot
 • Dźwięk: Mikrofon stereofoniczny
 • GPS: Tak [wbudowany w pilot RM-LVR2V, nie w kamerę HDR-AZ1]
 • Gniazda i złącza: Złącze Multi Terminal/Micro USB (obsługa urządzeń zgodnych z Micro USB)
 • Wi-Fi/NFC: Tak (sterowanie jednym dotknięciem)
 • Wymiary: 24,2 x 36,0 x 74,0 mm (szer. x wys. x gł., w przybliżeniu)
 • Współpraca z kartami pamięci: MP4: karta pamięci microSD/microSDHC/microSDXC (klasa 4 lub wyższa), Memory Stick Micro™ (Mark 2); XAVC S: karta pamięci microSDXC (klasa 10)
 • Waga: Około 63 g (z dostarczonym akumulatorem)


Pilot RM-LVR2 (dostarczany z HDR-AZ1VR) - dane techniczne:

 • Najważniejsze cechy: GPS, Wi-Fi, wodoodporność do 3 m
 • Waga: Około 98 g (z paskiem)
 • Wymiary: 72,3 x 50,2 x 20,8 mm (szer. x wys. x gł., w przybliżeniu)
 • Gniazda: Złącze Multi Terminal/Micro USB (obsługa urządzeń zgodnych z Micro USB)

1. Przybliżona waga z akumulatorem
2. Ciągłość działania pod wodą - do głębokości 5 m i maksymalnie przez 30 minut - umożliwia nagrywanie sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kajakarstwo. System automatyki ostrości nie działa pod wodą, na przykład przy nurkowaniu w masce.
3. Pilot RM-LVR2V nie jest sprzedawany osobno.
4. Poziomy stabilizacji są takie same jak w modelu HDR-AS100V
5. Rozdzielczość filmu wynosi 1280×720 lub 640×480. Wymagana jest rejestracja w serwisie do strumieniowej transmisji filmów oraz smartfon z funkcją modemu internetowego Wi-Fi (tethering) lub sieć Wi-Fi.