niedziela, 14 lipiec 2024

Spis treści

Zobacz większe!W najnowszym numerze

• obszerne testy Canona EOSa 50D i Panasonica Lumixa DMC-LX3,
• porównanie Pentaxa K20D z Canonem EOSem 50D
• premiery aparatów Samsunga, Agfy, Sony, Canona, Olympusa i Panasonica,
• kilka uwag na temat czyszczenia matrycy,
• tworzymy panoramy z wykorzystaniem akcesoriów Noveflexa,
• na warsztacie „Jedno zdjęcie” jak imieninowa pocztówka,
• dla wszystkich dociekliwych podręczny słownik skrótów oraz polskich i angielskich terminów fotograficznych.

Zobacz większe!

Kontrolowane przecieki

Wydawało się, że przed wakacjami nic już nie zaskoczy. Ale, jak to w życiu bywa, kontrolowane(?) przecieki okazały się prawdą i tuż przed wyjazdem można sprawić sobie zupełnie nowy aparat.
Sony zaprezentowało trzy nowe lustrzanki dla tych, którzy pierwszy raz… Zrezygnują z kompaktu, wezmą lustrzankę do ręki, zechcą robić zdjęcia sprzętem tak prostym, jak ich kompakt i tak wyrafinowanym, jak profesjonalna (prawie) lustrzanka. Do tego dedykowane, uniwersalne obiektywy. I jeszcze lampa błyskowa – lekka, poręczna i bardzo potrzebna w nietypowych sytuacjach. A przy tym niedroga. Czego chcieć więcej?
Tak na poważnie – te trzy modele alfy to niewątpliwie wyzwanie dla pozostałych rynkowych graczy. Wydaje się, że Sony znalazło drogę do tych fotoamatorów, którym niespecjalnie po drodze z drogim i skomplikowanym sprzętem – jaka będzie odpowiedź konkurencji?
Tymczasem, warto porównać nieco starsze aparaty – tym razem Jerzy Lech wziął na warsztat półprofesjonalnego Canona i Olympusa. Od jakiegoś czasu dokonujemy takich porównań, ciekawych z naszego punktu widzenia. Jednak nie oznacza to, że tylko takie wybory są jedynie słuszne – jeśli macie Państwo propozycje kolejnych testów porównawczych, wystarczy do nas napisać i podzielić się spostrzeżeniami, warto też opisać własne doświadczenia w tym względzie.

W części galeryjnej prezentujemy twórczość Łukasza Knuta – zdjęcia niesłychanie „klimatyczne”. Ich autor, jak sam pisze, uczy się na własnych błędach i wciąż próbuje. Jak widać próby te dają bardzo pozytywne rezultaty.

Zbigniew Włodarski

spis treści