wtorek, 16 lipiec 2024

„Świat jest nieprzewidywalny, codziennie zdarza się wiele rzeczy, które są godne zapisania – to słowa Tomasza Tomaszewskiego, wielokrotnie nagradzanego fotografa, który od ćwierć wieku współpracuje z magazynem „National Geographic”. Tomaszewski chce przekazać swoją filozofię fotografowania pasjonatom tej sztuki. W ramach siedmiodniowych warsztatów Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii 16 osób z Polski i z Norwegii napisze swoimi zdjęciami historie z Jarocinem i Górnym Śląskiem w tle.

Osiem osób z Norwegii i osiem z Polski, prowadzący Tomasz Tomaszewski i Arkadiusz Gola, 16 historii o Jarocinie i Górnym Śląsku opowiedziane seriami zdjęć wykonanych podczas siedmiu warsztatowych dni Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii.

Warsztaty odbędą się w dniach 16 – 22 lipca 2014. Przez pierwsze 5 dni warsztatowicze, pod okiem Tomasza Tomaszewskiego, będą pisać swoje fotograficzne opowieści w festiwalowym Jarocinie. Fotograf „National Geographic” zaznacza, że podczas wspólnej pracy nie będzie uczył technik fotografowania, ale filozofii fotografowania. Efektem tego ma być 16 historii (tyle, ilu uczestników) opowiedzianych utrwalonymi obrazami, z początkiem, środkiem i końcem oraz narracją nadaną im wspólnie przez polskich i norweskich warsztatowiczów oraz Tomasza Tomaszewskiego. Część warsztatów odbędzie się podczas 3-dniowego jarocińskiego festiwalu jednak obiektem warsztatowiczów nie mają być gwiazdy na scenie, ale wszystko, co dookoła niego. Jak mówi Tomaszewski: „chodzi przecież o przekazanie intrygujących, ciekawych, oryginalnych myśli. By to zrobić, trzeba mieć coś do powiedzenia”.

Tomasz Tomaszewski, podczas swojego pobytu w Jarocinie, będzie do dyspozycji nie tylko dla uczestników Akademii. Odbędzie się również otwarte spotkanie z festiwalowiczami.

21 i 22 warsztatowicze lipca spędzą na Górnym Śląsku pod opieką artystyczną Arkadiusza Goli - wielokrotnie nagradzanym fotoreporterem prasowym. Jego główne pole zainteresowań to fotografia dokumentalna, a zwłaszcza rejestrowanie zmian, które zaszły w społeczeństwie Górnego Śląska po 1989 roku. Szczególnie dużo uwagi poświęca miejscom związanym niegdyś z przemysłem ciężkim, który ostatnio mocno podupadł.

Chętni do poznania filozofii fotografowania Tomasza Tomaszewskiego i urody Górnego Śląska mogą zgłaszać się do 15 maja 2014. Szczegóły rekrutacji na www.norwayacademy.eu

Koszt warsztatów: 5 dni w Jarocinie + 2 dni na Śląsku to 1250 zł/os. (2500 NOK) obejmuje udział w zajęciach z Tomaszem Tomaszewskim i Arkadiuszem Golą, noclegi, wyżywienie, transport między Jarocinem i Górnym Śląskiem.

Projekt jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych w ramach programu: „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa „kulturowego”. Projekt został dofinansowany także przez Gminę Jarocin i Powiat Jarociński.

logo academy


Organizatorzy: Stowarzyszenie JAROCIN XXI wraz z norweskimi i polskimi partnerami:

Stowarzyszenie FILMFORUM, Stowarzyszenie IN-NI, Stowarzyszenie Klub Zdobywców w Oslo.


Kontakt:

Stowarzyszenie JAROCIN XXI

Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak

tel.: 62 747 11 19,

tel.: 601 647 916

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Den Polske Klubben for Fotografi og Turisme i Norge

Maciej Ciara

+47 477 19 794

e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Anna Nowogrodzka

+ 47 46387937

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.