czwartek, 18 lipiec 2024

Spis treści

_080Małe i duże studia fotograficzne
W poprzednim artykule przybliżyliśmy wyposażenie studia przeznaczonego do fotografii portretowej. Czas na zajęcia praktyczne, w których wykorzystamy proste schematy …

foto2_048_051_001Małe i duże studia fotograficzne

W poprzednim artykule przybliżyliśmy wyposażenie studia przeznaczonego do fotografii portretowej. Czas na zajęcia praktyczne, w których wykorzystamy proste schematy oświetlenia.

Studio do fotografii portretowej

ĆWICZENIA PRAKTYCZNE

Do wykonania zdjęć wykorzystanou przenośny zestaw lamp, który mieści się w dużej walizce. W większości przypadków do wykonania efektownego portretu wystarczą trzy lampy zróżnymi końcówkami modyfikującymi i modelującymi wiązkę światła. Równie profesjonalne wyniki można otrzymać przy użyciu tylko jednej lampy. Prosimy więc nie sugerować się określeniem "więcej znaczy lepiej". Wykonując zdjęcia na dworze nie narzekamy przecież, że otaczający nas świat oświetla tylko jedno słońce. Efekt zależy tylko od naszej wyobraźni, a także od tego, czy jesteśmy wstanie wyobrazić sobie portret danejosoby zanim ją sfotografujemy.

Przedstawione przykłady pozwolą na początku szybko opanować sztukę oświetlenia planu zdjęciowego w stopniu podstawowym. Można wprowadzać modyfikacje polegające na zmianie ustawienia modela w stosunku do aparatu, zmianie położenia lamp czy dodatkowym oświetleniu tła.

Bardzo pomocne może okazać się studiowanie albumów ze zdjęciami mistrzów portretu takich, jak Yosouf Karsh, Richard Avedon, Zofia Nasierowska,Krzysztof Gierałtowski czy Przemysław Pokrycki.

Analiza zdjęć i próby wykonania podobnych są najlepszym ćwiczeniem doskonalącym i zpewnością przyczyniają się do rozwoju umiejętności warsztatowych fotografa.

Sprzęt wykorzystany przy wykonaniu zdjęć: studyjne kompaktowe lampy błyskowe z odbłyśnikiem beauty dish, parasolkami srebrną i białą oraz odbłyśnikiem standardowym i strumienicą snoot.