czwartek, 18 lipiec 2024

Spis treści

FOTOGRAFIA CYFROWA 9/2009W najnowszym numerze:

• premiery aparatów BenQ, Canon, Sony oraz drukarek Canon i HP,
• temat numeru - fotograficzne głowice statywowe - wademekum kupującego,
• testy aparatów: Casio Exilim EX-H10, Canon PowerShot SX200 IS,
• test telefonu Nokia N86 8MP,
• test kamery JVC GZ-X900,
• GIMP - krok po kroku,
• technologiczne nowinki 3D,
• rynkowe nowości, konkursy i podręczny słownik

Czas na naukę

Zobacz większe!Gdy kończą się wakacje zwykle budzą się upiory. Ponura pogoda, dzień coraz krótszy, no i zmora współczesnego fotografa, dysk twardy przepełniony zdjęciami. Coś z tym trzeba zrobić – pytanie tylko co i kiedy?

Dla niezdecydowanych mamy dwie propozycje – pierwsza z nich to zapoznanie się z najnowszą ofertą firm produkujących drukarki. Za niewielkie pieniądze, biorąc pod uwagę jakość wydruków z drukarek fotograficznych, można stworzyć we własnym domu minilaboratorium fotograficzne. Jeśli tylko wystarczy tuszu – nic tylko drukować, drukować… a potem pochwalić się rodzinie i znajomym. Po kilku godzinach prezentacji wydrukowanych zdjęć, będziemy mieli spokój z gośćmi na najbliższy kwartał.

Dla ambitnych fotografów mamy zaś propozycję też bardziej ambitną. Chcemy przybliżyć znany, choć niedoceniany przez wielu, program do obróbki zdjęć. Większość Czytelników na to hasło będzie pewnie miało na myśli kombajn graficzny ze stajni Adobe – kolejną wersję Photoshopa. Na rynku jest sporo propozycji podręczników i opisów tego programu. Nie chcemy ich pomnażać – naszą uwagę skupimy na darmowym programie GIMP. W tym numerze pierwszy artykuł z cyklu na jego temat, a ponieważ tajemnic GIPM ma wiele – o przyszłość rubryki możemy być spokojni. Zapraszamy też do współpracy – chętnie znajdziemy miejsce na łamach, by nasi Czytelnicy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z używania GIMPa na co dzień.

A wiedza na jego temat niewątpliwie przyda się każdemu, a zwłaszcza tym, którzy zechcą wziąć udział w kolejnej edycji konkursu fotograficznego FOTOODLOT. Tegoroczna edycja właśnie się zakończyła, a jej wyniki zaprezentujemy w „Fotografii Cyfrowej” w listopadzie.

Zbigniew Włodarski

spis treści