czwartek, 18 lipiec 2024

Mimo tego, że część lekcji i innych zajęć szkolnych przeniosła się do świata cyfrowego, wciąż wiele aktywności związanych z edukacją wymaga materiałów drukowanych. Tylko czy nowoczesne drukarki to urządzenia służące wyłącznie do drukowania? Niezależnie od tego, czy chodzi o ostatnią pracę zaliczeniową, notatki z sesji grupowej czy skan projektu graficznego na seminarium – urządzenie wielofunkcyjne przydaje się do wielu szkolnych zastosowań, o których często zwyczajnie zapominamy. Nie wspominając już o uczniach i studentach kierunków artystycznych, dla których wysoka jakość i precyzyjne odwzorowanie kolorów na drukowanych zdjęciach (z wykorzystaniem często artystycznych nośników) jest wręcz kluczowe.

Jaki model urządzenia wybrać i na co zwrócić uwagę przeglądając specyfikację drukarki? Oto kilka modeli z portfolio Canon, które świetnie sprawdzą się jako podstawowe wyposażenie mieszkania lub pokoju w akademiku.

Oszczędne i uniwersalne, czyli do wszystkiego. Canon PIXMA G (MegaTank)

Kolorowe urządzenia z serii PIXMA MegaTank to wyjątkowo ekonomiczne w eksploatacji, wielofunkcyjne drukarki z funkcją skanowania i kopiowania. Dzięki samodzielnie uzupełnianym zbiornikom z atramentem otrzymujemy urządzenie, które z jednej strony jest oszczędne (nawet do 18 000 stron czarno-białych lub 7700 stron kolorowych na zestawie dołączonych buteleczek z tuszem) a z drugiej – dzięki funkcji automatycznego druku dwustronnego i pojemności ok. 350 arkuszy – pozwala wydrukować czy skopiować setki stron materiałów.

Uczniowie i studenci przyzwyczajeni do urządzeń mobilnych i łączności bezprzewodowej z pewnością docenią fakt, że raz podłączoną do sieci lokalnej lub Wi-Fi drukarkę można dalej obsługiwać bez kontaktu z urządzeniem. Łączność z Wi-Fi obsługują modele, takie jak m.in. PIXMA G5040, PIXMA G6040 czy PIXMA G7040. Podłączenie odbywa się za pomocą instalatora w Windows albo mobilnej aplikacji Canon PRINT. Po tej czynności można drukować lub skanować z dowolnego komputera w sieci lokalnej, a także z dowolnego smartfona lub tabletu z zainstalowaną aplikacją. Dodatkowo mamy do dyspozycji usługi AirPrint (iOS) i Mopria (Android), upraszczające korzystanie z funkcji druku, a w wybranych modelach – złącze Ethernet do stałego połączenia z siecią lokalną.

Profesjonalne grafiki na wyciągnięcie… kartki. Canon PIXMA TS

Artystyczne zacięcie serii PIXMA TS znane jest już od kilku lat z poprzednich modeli tej serii. Tak jak w innych urządzeniach, czarny tusz pigmentowy odpowiada tu za druk czytelnego tekstu, zaś pozostałe kolory CMYK służą do druku grafiki i zdjęć. Jakość jest bardzo wysoka, dokumenty na standardowym papierze i w zwykłej jakości wyglądają świetnie. Tekst jest ostry i wyraźny, a grafika ma nasycone kolory bez widocznego rastra. Również jakość zdjęć jest bardzo wysoka – jasne i ciemne fragmenty obrazu są dobrze odwzorowane.

Sama konfiguracja nowych urządzeń jest wyjątkowo prosta i intuicyjna – zajmuje zaledwie kilka minut. Dzięki temu nowe modele już po chwili można sparować ze smartfonem lub tabletem za pomocą aplikacji Canon PRINT. Jednak najwięcej możliwości urządzenia odkrywamy po podłączeniu do domowej sieci Wi-Fi. Wówczas możemy drukować gotowe dokumenty (szablony, łamigłówki etc.) z usługi Canon Creative Park Premium – to oczywiście w ramach rozluźnienia i oderwania się od szkolnej codzienności. PIXMA TS jednak świetnie współpracuje z popularnymi platformami do przechowywania dokumentów, których obsługa jest teraz wyjątkowo intuicyjna.

Po zalogowaniu się do OneDrive, Dropboksa czy Dysku Google możemy drukować dokumenty bezpośrednio z chmury, a także wysyłać tam skany. Wśród obsługiwanych aplikacji jest także Facebook, Instagram oraz Evernote. Natomiast po rejestracji w usłudze Google Cloud Print można drukować z dowolnego miejsca na świecie, a także udostępniać drukarkę innym osobom, np. członkom zespołu, z którymi aktualnie pracujemy nad danym projektem. Proste? Oczywiście!

Za jakość i trwałość zdjęć w modelach z serii PIXMA TS (TS8350, TS6350, TS5350 czy TS3350) odpowiada technologia atramentów ChromaLife100, która wydłuża żywotność drukowanych obrazów nawet do 100 lat.

Zawsze tam

Urządzenia z serii Canon PIXMA G i TS są idealnym rozwiązaniem dla środowisk, w których zużycie papieru i atramentu jest ponadprzeciętne, ale też takich, w których jeszcze nie mówimy o wykorzystaniu na skalę przemysłową. Kiedyś marzeniem było kupienie dobrego urządzenia wielofunkcyjnego, którego koszty eksploatacji byłyby bardzo niskie. Dziś, gdy możemy wybrać na przykład któryś z opisywanych modeli Canon, taki zakup jest czymś zdecydowanie wartym uwagi.

Canon PIXMA TS6350

Canon-PIXMA-G7040

Canon PIXMA G5040Canon PIXMA G5040

Canon PIXMA G7040

Canon PIXMA TS8350