czwartek, 18 lipiec 2024

Galeria „Ciasna” w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Katowicka 17 zaprasza na wystawę fotografii „Wypał” Krzysztofa Lachowicza ze Szczecina.

Wernisaż wystawy (Autor będzie obecny!) 20.4.2017 (czwartek) o godz. 18.00
Wystawa będzie trwać od 20.4.2017 do 12.5.2017

w1

w2

w3

w4

Krzysztof Lachowicz - szczeciński fotograf i diaporamista, członek „Fotoklubu Zamek”. Fotografuje „od niepamiętnych (swoich) czasów”, pierwsze zdjęcia  powstawały już we wczesnej podstawówce. Pod koniec tejże - z lubością przesiaduje w ciemni, poznając od strony praktycznej arkana fotochemii.  Pod koniec lat 70-tych (!) składa pierwsze diaporamy. Bierze udział w  konkursach diaporamowych w Lubinie i w Szczecinie, gdzie zdobywa m.in.  Grand Prix obu imprez. Zafascynowany tym medium buduje wiele sterowników (ręcznych i sterowanych komputerem), które ułatwiają projekcję diaporam, również ją automatyzując.
Obecnie fotografuje zarówno w technice cyfrowej, jak i tradycyjnej,  gdzie używa kamer średnioformatowych, polaroida, a nawet aparatów otworkowych. Wiele jego prac powstaje w technice czarno-białej, ale autor posługuje się też przetworzeniami cyfrowymi (wystawa „Plastikowe życie”). Nie trzyma się jednej tematyki - fotografuje zarówno pejzaże, portrety (z jednej strony), jak też w sposób cyfrowy zamienia pospolite obrazy w pełne niezwykłych kolorów i faktur kompozycje. Pomimo długoletniego doświadczenia jest fotografem poszukującym. Wciąż zaskakuje nowymi pomysłami formalnymi, niebanalną stylistyką prac  pełnych impresji i niezwykłości kompozycyjnych.
Przed paru laty w galerii „Ciasna” prezentował swoje prace pt. „Martwe kałuże”.

O wystawie:
„Wypał” to minireportaż z produkcji węgla drzewnego w Bieszczadach.
Dymy unoszące się nad lasami w tej krainie to charakterystyczny obrazek, który nie pozwala przejść fotografowi obojętnie.
Węglarze przez stulecia zajmowali się wypałem węgla drzewnego.
Tradycja jednak ginie. Ciężka praca ludzi, którzy się tym trudnią, staje się nieopłacalna.
Płyną do Europy kontenery pełne węgla drzewnego z Chin - tańszego.

zaproszenie na Wypał