niedziela, 14 lipiec 2024

Firma Sony wprowadza na rynek dwa modele aparatów: ILCE-QX1 oraz DSC-QX30. Bezkorpusowce przeznaczone do wykonywania zdjęć przy użyciu podłączonego do nich smartfona.

Nowe modele aparatów Sony Smart-shot - i nowe zastosowanie wymiennych obiektywów.

Firma Sony rozwija serię produktów Smart-shot, łączących spontaniczność wykonywania zdjęć przy użyciu smartfona i łatwość ich udostępniania z wysoką jakością obrazu i twórczym potencjałem zaawansowanego aparatu.Sony-Alpha-QX1 4
Aparaty z tej serii łączą się ze smartfonem przez Wi-Fi. Wprowadzone aktualizacje oprogramowania modeli QX100 i QX101 oraz ulepszenia aplikacji PlayMemories Mobile przyspieszyły nawiązywanie łączności przez NFC. Znacznie krócej trwa łączenie z telefonami Xperia2.

Łatwą obsługę wszystkich modeli zapewnia bezpłatna aplikacja Sony PlayMemories Mobile w nowej wersji 5.0, przeznaczona na smartfony z systemem Android i iOS. Wprowadzone w niej zmiany objęły między innymi graficzny system obsługi. Teraz bez porównania łatwiej jest sterować aparatem i wykonywać zdjęcia jedną ręką. Użytkownik może też wyświetlić na ekranie telefonu siatkę linii pomocniczych, ułatwiających nadanie zdjęciom prawidłowej kompozycji. Kolejna nowość to wykorzystanie modułu GPS, który dodaje dane geolokalizacyjne do nowo zrobionych zdjęć przesyłanych do smartfona3. Migawkę aparatu można obecnie wyzwolić wprost z ekranu dotykowego, a automatyczne przesyłanie zdjęć do telefonu daje możliwość ich błyskawicznego udostępnienia.

ILCE-QX1
Model ILCE-QX1 to propozycja dla doświadczonych fotografów, którzy chcą używać posiadanych już obiektywów z mocowaniem typu E - szerokokątnych, do makrofotografii, teleobiektywów itp. - i dobierać je do planowanego ujęcia. Użytkownik może ponadto wybierać ustawienia ekspozycji, ostrości i trybu fotografowania.

Sony-Alpha-QX1 1

Sony-Alpha-QX1 5

Sony-Alpha-QX1 6

W aparacie zastosowano 20,1-megapikselową matrycę Exmor CMOS formatu APS-C. Rejestruje ona nieskazitelne, szczegółowe obrazy, uzyskiwane normalnie tylko przy użyciu znacznie większych aparatów. Pierwszorzędne znaczenie dla jakości obrazu ma również zaawansowany procesor Sony BIONZ X, który obecnie umożliwia ulepszoną, strefową redukcję szumów. Efekty jego działania - czyli minimalny poziom szumu - najlepiej widać na zdjęciach wykonanych w słabym i bardzo słabym oświetleniu, stanowiącym poważny problem dla aparatów z małymi przetwornikami obrazu.

Sony-Alpha-QX1 3

Duże wymiary przetwornika pozwalają ponadto na uzyskanie profesjonalnego efektu „bokeh”, czyli miękkiego rozmycia tła i innych nieostrych fragmentów obrazu, jakiego nie zapewni żaden smartfon.
Aparat ma szereg innych funkcji, które przydadzą się zarówno zaawansowanym, jak i początkującym fotografom. Należy do nich tryb „Lepsza automatyka”. Po jego włączeniu urządzenie rozpoznaje dziesiątki rodzajów scen - takich jak krajobrazy czy zdjęcia portretowe pod światło - i automatycznie dobiera ustawienia zapewniające optymalne rezultaty. W modelu QX1 pojawiło się też kilka cech dobrze znanych użytkownikom zaawansowanych modeli, ale niedostępnych dotąd w aparatach Smart-shot. Jedną z nich jest tryb zapisu zdjęć w plikach RAW, dających największe możliwości późniejszej obróbki obrazu. Kolejna nowość w serii QX to podnoszona lampa błyskowa, umożliwiająca doświetlanie portretów i wnętrz oraz fotografowanie nocą.

Sony-Alpha-QX1 2

Razem z modelem QX1 w ofercie pojawi się wykonana ze skóry ekologicznej, brązowa torba z paskiem LCS-QXA. Można ją nosić na ramieniu lub na pasku od spodni, w obu przypadkach uzyskując skuteczną ochronę aparatu.


DSC-QX30
Prawdziwą piętą achillesową aparatów w smartfonie jest zoom. Próba wykonania zdjęcia w zbliżeniu na ogół kończy się uzyskaniem ziarnistej fotografii, zamazanej wskutek poruszenia aparatu. Aparat Smart-shot DSC-QX30 zapewnia w takiej sytuacji czysty i wyraźny obraz: jest wyposażony w obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym i stabilizator obrazu Optical SteadyShot.


Cyber-shot-DSC-QX30 1Użytkownik może bezstopniowo regulować ogniskową w zakresie od 24 mm4 przy najszerszym kącie do 720 mm. Uzyskiwane zbliżenie jest tak duże, że pozwala szczegółowo pokazać na zdjęciach osoby znajdujące się w odległości 40 m. W razie potrzeby można jeszcze skorzystać z funkcji Clear Image Zoom - i zwiększyć zbliżenie do 60x bez obniżenia liczby pikseli.
Cyber-shot-DSC-QX30 2Zalety nowego aparatu nie ograniczają się do bardzo mocnego zoomu. Użytkownik ma również do dyspozycji system AF z funkcją śledzenia ostrości oraz tryb zdjęć seryjnych, który pozwala utrwalać szybkie akcje na sekwencji ostrych fotografii wykonywanych w tempie do 10 kl./s. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku aparat nagra także piękny, płynny film Full HD 60p5.

Cyber-shot-DSC-QX30 3Cyber-shot-DSC-QX30 4

Oba nowe modele Smart-shot współpracują z pilotami Sony z funkcją podglądu na żywo: RM-LVR16 i RM-LVR2V7, 8. Oba te piloty są przeznaczone do noszenia na przegubie dłoni. Umożliwiają podgląd obrazu z maksymalnie pięciu podłączonych aparatów i kamer, dzięki czemu pozwalają nagrywać obraz w różnych ujęciach.

Nowe odmiany kolorystyczne modelu DSC-QX10
Model QX10, oferowany dotąd w wersji białej i czarnej, będzie teraz dostępny w dwóch nowych odmianach dostosowanych do wzornictwa współczesnych smartfonów: różowej i w kolorze miedzi.

Cyber-shot-DSC-QX10 0
Zestaw ADP-FSK1
Mimo że aparatów Sony Smart-shot z powodzeniem można używać bez żadnych dodatkowych akcesoriów, sprzedawany oddzielnie zestaw ADP-FSK1 zasadniczo rozszerza zakres ich potencjalnych zastosowań. W skład tego zestawu wchodzi regulator nachylenia i uchwyt. Dzięki nim z łatwością można wykonywać zdjęcia tuż znad ziemi i z dużej wysokości, jak również autoportrety.

Aparaty Smart-shot QX1 i QX30 oraz nowe odmiany kolorystyczne modelu QX10 można już rezerwować za pośrednictwem witryny www.sony.pl. Ich sprzedaż w Europie rozpocznie się DATE 2014.

Cyber-shot-DSC-QX10 01
1. DSC-QX100, DSC-QX10
2. Szczegółowe informacje o zgodności z telefonami Xperia podano na stronie www.sony.pl
3. Dane geolokalizacyjne nie są dodawane do obrazów zapisywanych w aparacie
4. W przeliczeniu na format 35 mm (współczynnik kształtu 4:3)
5. Nagrywanie filmów, zdjęcia seryjne i użycie niektórych trybów fotografowania możliwe są po zainstalowaniu w aparacie karty pamięci.
6. Z oprogramowaniem w wersji 2.0 lub nowszej
7. Dostarczany z HDR-AZ1VR, HDR-AZ1VB i HDR-AZ1VW
8. Piloty nie należą do wyposażenia aparatu