wtorek, 16 lipiec 2024

Uniwersytet Szczeciński zaprasza fanów fotografii do wziecia udziału w V edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego "Matematyka w obiektywie". Zgłoszenia prac przyjmowane będą do 15 października 2014 r. 

Matematyka to przecież nie rachunki, wzory, reguły. To ważny składnik kultury człowieka budowany przez wieki na fundamentach kultury antycznej obejmujący nie tylko technikę i sprawność, lecz również posługiwanie się językiem formalnym, dowodzenie, rozwiązywanie problemów, twórczość i wyobraźnię geometryczną, dobre rozumienie pojęć oraz postrzeganie piękna tej dyscypliny. Kultura matematyczna polega także na tym, że zauważa się pewne idee matematyczne, problemy, a nawet twierdzenia w otaczającym nas świecie, w przyrodzie martwej, ożywionej, w dziełach rąk ludzkich.

konkurs-mwo-2014-400 big

Konkurs, organizowany cyklicznie od roku 2010, ma na celu połączenia świata kultury wizualnej z nauką, popularyzowanie i rozwijanie wiedzy oraz kultury matematycznej. Nowością bieżącej edycji, trwającej do 15 października 2014, jest zwolnienie uczestników z ponoszenia jakichkolwiek kosztów, gdyż wysyłkę odbitek zastąpiono zgłoszeniami za pośrednictwem strony internetowej. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy mieć swoje konto pocztowe i zalogować się TUTAJ

Można zgłosić maksymalnie 6 fotografii przesyłając pliki przez formularz i wpisując tytuły prac - najlepiej związane z matematyką. Pole "opis zdjęcia" jest szczególnie istotne w przypadku fotografii metaforycznych, ukazujących własne, czasami odległe, skojarzenia z królową nauk. Wypełnienie tego pola pomoże jurorom w docenieniu walorów poznawczych pracy. 

Dla autorów najciekawszych prac przygotowano atrakcyjne nagrody rzeczowe – m. in. nagrodę finansową Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 2 tys. zł brutto dla laureatów I miejsca w obu grupach wiekowych, nowoczesne smartfony, czytniki e-booków i tablety. Ponadto zaplanowane są kolejne wystawy i publikacje książkowe. 

Podczas czterech lat konkurs Matematyka w obiektywie zgromadził kilka tysięcy prac. Wiele z nich wystawianych było i jest w galeriach w kraju i za granicą. Kilka z nich prezentujemy obok. Corocznie wydawany jest matematyczny kalendarz Matematyki w obiektywie oraz publikacja popularno-naukowa z fotografiami laureatów. 

Konkurs rozwinął się i zyskał rangę międzynarodową, zyskał wielu partnerów i sprzymierzeńców. Nieoceniona jest praca organizatorów - studentów z Naukowego Koła Młodych Dydaktyków Matematyki oraz Koła Kultury Matematycznej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Na nauczycieli i inne osoby, które przez fotografię pomagają rozwijać konkurs i propagować ideę kultury matematycznej czeka zakładka "Zostań ambasadorem MWO". W tym roku dla najaktywniejszych ambasadorów zalogowanych na stronie konkursu przygotowano cenne nagrody rzeczowe i honorowe dyplomy.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy, galeria laureatów z lat poprzednich - na stronie internetowej konkursu.

Organizator: Uniwersytet Szczeciński. Patronat: JM Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego 
prof. dr hab. Edward Włodarczyk, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, 
Prezydent Miasta Szczecin, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty
Termin zgłaszania prac: 15 października 2014 r.

 

karolina-kania

Fot. Karolina Kania. Fraktalnej spirali poczatek.

 

katarzyna-grzadka

Fot. Katarzyna Grzadka. Punkty przecięcia.

 

kinga-trzeciak

Fot. Kinga Trzeciak. Okręgi styczne.

 

malgorzata-kempa

Fot. Małgorzata Kempa. Elipsa żeglarskiej wędrówki.

 

malgorzata-wsinkiewicz

Fot. Małgorzata wasinkiewicz. Parabole plenności.

 

nastazja-kurek

 Fot. Nastazja Kurek. Kat prosty.