czwartek, 18 lipiec 2024

Już po raz 31. Canon jest oficjalnym partnerem międzynarodowego festiwalu fotografii reportażowej – Visa pour l’image. Odbywające się w dniach 29 sierpnia – 5 września 2020 wydarzenie skupia liczne inicjatywy poświęcone tej dziedzinie fotografii – od warsztatów studenckich przez wystawy po spotkania z profesjonalistami. Jak co roku podczas festiwalu, Canon patronuje również konkursom wspierającym młodych twórców w realizacji ich ambitnych projektów fotograficzno-filmowych – Canon Female Photojournalist Grant, Canon Student Development Programme oraz Canon Video Grant. W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z zachowaniem społecznego dystansu, część wystaw festiwalowych odbędzie się stacjonarnie we francuskim Perpignan, część zaś – tak jak spotkania autorskie, przegląd portfolio, wybrane screeningi czy gala laureatów – odbędą się wirtualnie w ramach spotkań online.

 

Opowiadanie historii obrazem

W tym roku rusza już czwarta edycja Programu Studenckiego Canon, skierowanego do osób chcących rozwijać swój warsztat właśnie w dziedzinie fotografii reportażowej. Trwający od 1 do 5 września – po raz pierwszy w formie cyfrowej – cykl spotkań z udziałem ponad 220 studentów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki ma na celu podniesienie ich umiejętności i rozwój warsztatu poprzez kontakt z mentorami – zawodowymi fotoreporterami, dziennikarzami i przedstawicielami agencji fotograficznych. W przygotowanej przez organizatorów serii webinarów i przeglądów portfolio udział weźmie aż 24 profesjonalnych fotografów, w tym ambasadorowie Canon, m.in. Muhammed Muheisen, Aïda Muluneh i Magnus Wennman. Wśród prowadzących będą też znani fotoedytorzy i kuratorowie poszczególnych sesji – Sarah Leen, Kathy Ryan, Monica Allende, Nicolas Jimenez, Olivier Laurent, Whitney Richardson, Lekgetho Makola, Ekow Eshun i Bonnie Briant. Na zakończenie, wybrane prace studentów zostaną umieszczone w limitowanej książce fotograficznej, która zostanie opublikowana jeszcze w tym roku.

 

Z nadzieją w przyszłość

Również od 1 września, w ramach Programu Studenckiego Canon, dla wszystkich akredytowanych uczestników festiwalu prowadzone będą otwarte wykłady online poświęcone fotografii. Prowadzone przez światowej sławy fotografów spotkania dotyczyć będą wyzwań, przed którymi stoi fotografia prasowa, ale z naciskiem na zmiany społeczne, jakie zachodzą na naszych oczach. Pierwszą prelekcję wygłosi były stypendysta Guggenheima, Jason Eskenazi, na temat „Revisiting the Americans”. Kolejnymi mówcami będą m.in. założyciel Visa pour l'Image Jean-François Leroy, Gaia Tripoli z The New York Times, legendarny fotograf Sebastião Salgado i jeden z najbardziej wpływowych fotografów muzycznych i portretowych oraz reżyser filmowy Anton Corbijn. Podczas dyskusji panelowej poruszony zostanie również temat sytuacji czarnoskórych fotografów i fotoreporterów oraz, reprezentujących mniejszości, młodych, utalentowanych fotografów – wszystko w kontekście wyzwań, z jakimi borykają się zarówno doświadczeni przedstawiciele branży, jak i reprezentanci młodego pokolenia twórców, chcący przebić się ze swoimi projektami do szerszej publiczności.

 

Fotoreportaż jest kobietą

W tym roku mija również 20. rocznica stypendium w ramach Female Photojournalist Grant przyznanego przez Canon i Visa pour l’Image, w uznaniu za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój fotoreportażu kobiecego. Tegoroczna laureatka, turecka fotografka Sabiha Çimen, otrzyma grant w wysokości 8 000 euro na realizację projektu „Hafiz: Guardians of the Qur'an”. To projekt poświęcony 1500-letniej muzułmańskiej tradycji, w której młode (8-17-letnie) dziewczynki od wczesnych lat szkolnych uczą się na pamięć 6236 wersetów świętej księgi Koranu, za co nadawany jest im honorowy tytuł „Hafiz” (z arab. Opiekun, Strzegący, Zachowujący w pamięci).

 

W ramach sekcji poświęconej kobietom w fotoreportażu, swój wykład będzie miała również ubiegłoroczna laureatka stypendium Canon Female Photojournalist Grant i członkini Agencji Fotograficznej VII – Anush Babajanyan. Zdjęcia ze swojego projektu „A Troubled Home” będzie prezentować zarówno w formie wystawy w Couvent des Minimes w Perpignan (w całości wyprodukowanej przez Canon), jak również w formie online. Bohaterami projektu Anush są wielodzietne rodziny Ormian z południowego Kaukazu, w którym rząd aktywnie wspiera wzrost populacji tej grupy etnicznej. Punktem wyjścia całego projektu Anush był wybuch Wojny Czterodniowej w 2016 r. i nietypowe zjawisko wzrostu populacji Ormiańskich rodzin w regionie.

 

Inauguracyjny grant wideo firmy Canon

Tegoroczna edycja Visa pour l'Image 2020 to także premierowy pokaz zwycięskiego projektu w ramach kategorii Canon Video Grant. Laureatem nagrody został francusko-szwajcarski fotograf, filmowiec i dziennikarz śledczy Michaël Zumstein. Za zwycięski projekt otrzyma on grant w wysokości 8 000 euro oraz długoterminowe wypożyczenie sprzętu filmowego Canon do realizacji kolejnego krótkometrażowego dokumentu „Bangui la coquette” na temat kulisów wyborów Miss Republiki Środkowoafrykańskiej. Premiera filmu odbędzie się podczas przyszłorocznej edycji festiwalu w 2021 roku.

 

Wystawa poświęcona pandemii

Praca zbiorowa The Pandemic – prezentująca zdjęcia fotografów z całego świata – dokumentuje największą globalną pandemię czasów nowożytnych i najważniejszy medialny temat roku – COVID-19. Wystawa zbiorowa, która obejmować będzie m.in. znane z przejmującego reportażu Fabio Bucciarellego dla The New York Times intymne zdjęcia z ogarniętych pandemią Włoch, odbędzie się w Couvent des Minimes w Perpignan oraz w formie spotkania online, za pośrednictwem Canon Digital Lounge.

 

Więcej informacji na temat inicjatyw Canon podczas Visa pour I’Image:

www.canon.pl/pro/events/visa-pour-l-image

 

 

Canon - Visa pour lImage 2020