czwartek, 18 lipiec 2024

Drukarka domowa to cichy bohater każdego domu – zawsze stoi gdzieś z boku, nie rzuca się w oczy, najczęściej zapominamy o niej zaraz po zakupie, a jednocześnie jest „zawsze kiedy jej potrzebujesz” i to właśnie ona ratuje sytuację w najmniej oczekiwanych momentach. Jak chociażby wtedy, gdy na szybko musimy zeskanować fakturę, wydrukować firmową prezentację, wypracowania szkolne dzieciakom czy zdjęcie paszportowe do wniosku. Dokładnie tak – to wszystko potrafi Twoja drukarka. Ale potrafi to również zrobić bez żadnego przewodu, kabla czy bezpośredniego kontaktu. No, może poza kablem zasilającym.

Największa zaleta drukarek z Wi-Fi? Oczywiście brak plączących się kabli, oszczędność (i dowolność!) miejsca instalacji oraz drukowanie z każdego miejsca w domu czy biurze. Bo drukarki z Wi-Fi stały się już standardem i chyba nikt, kto choć raz spróbował korzystać z bezprzewodowego urządzenia, nie wyobraża sobie powrotu do urządzeń bez funkcji Wireless. A na jakie aplikacje do łączności bezprzewodowej w urządzeniach PIXMA warto zwrócić uwagę?

Canon PIXMA TS6350 2

Apple AirPrint, czyli coś dla urządzeń z jabłkiem (iOS)
AirPrint to chyba najprostsza metoda komunikacji drukarki z urządzeniami spod znaku popularnego jabłka. Nie wymaga instalowania żadnej aplikacji ani dodatkowego oprogramowania – wystarczy, że zgodna z AirPrint drukarka jest podłączona do tej samej sieci Wi-Fi co nasz smartfon, np. w domu czy biurze. Jeśli tak, to od wydruku dzieli nas już tylko kilka kliknięć na smartfonie lub tablecie. Klikamy ikonę Udostępnij, a następnie Drukuj, wybieramy dostępną drukarkę i… gotowe. W ten sposób bezprzewodowo wydrukujemy zdjęcia, dokumenty, załączniki z e-maila, a nawet strony internetowe. I to wszystko z dowolnego miejsca w zasięgu połączenia Wi-Fi.

Czy potrzebujemy najdroższego modelu urządzenia aby skorzystać z tej funkcji? W żadnym wypadku! Apple AirPrint dostępna jest w większości najnowszych urządzeń Canon PIXMA, zarówno w maksymalnie wydajnych modelach z samodzielnie uzupełnianym atramentem serii PIXMA G (np. G5040 / G6040), jak i w urządzeniach z serii PIXMA TS (TS6350 / TS5350)– czyli zaprojektowanych do druku obrazów i grafiki w najwyższej możliwej jakości.
Pełną listę urządzeń PIXMA zgodnych ze standardem Apple AirPrint można znaleźć TUTAJ.

Canon PRINT, czyli zdalne centrum zarządzania drukiem (iOS i Android)
Canon PRINT to intuicyjna aplikacja na smartfony i tablety, dostępna zarówno na urządzenia Apple, jak i te z Androidem. Sama appka posiada bardzo intuicyjny interfejs z przydatnymi funkcjami, dzięki którym nie tylko możemy wydrukować dokument z dowolnego miejsca w ramach tej samej sieci Wi-Fi, ale też wykonać drobne korekty edycyjne, np. przycinanie czy korektę rotacji obrazu. Bardzo przydatna jest też funkcja skanowania dokumentów – wystarczy zrobić zdjęcie dokumentu, a aplikacja zaproponuje zapisanie go w najpopularniejszych formatach czy to od razu na urządzenie, czy bezpośrednio do poczty e-mail lub chmury (za pomocą PIXMA Cloud Link).
Canon PRINT można używać z większością drukarek Canon PIXMA (oraz SELPHY) obsługujących łączność Wi-Fi. Aplikacja jest zgodna z urządzeniami mobilnymi z systemem iOS (wersja 11.0 i późniejsze) i Android (wersja 4.4 i późniejsze).

Canon PIXMA G6000 Series

PIXMA Cloud Link / Cloud Printing Center – wydrukuj sobie galerię z Facebooka
Cloud Link to platforma webowa (logujemy się przez przeglądarkę) lub nakładka na aplikację Canon PRINT (inicjujemy ją w aplikacji), zintegrowana z naszym kontem Canon ID, czyli jednym, unikatowym kluczem użytkownika Canon. Poza standardowymi funkcjami druku czy skanowania, Cloud Link pozwala łączyć się bezpośrednio z popularnymi serwisami chmurowymi (np. Dropbox czy OneDrive) i społecznościowymi, jak Facebook czy Instagram. Wystarczy, w ramach platformy Cloud Link, zalogować się na swoje konto Facebook lub Instagram, wybrać galerię zdjęć lub konkretny album. I gotowe.
Dodatkowo Cloud Link daje jeszcze większą kontrolę nad urządzeniem – po zarejestrowaniu naszego urządzenia, otrzymujemy dostęp do różnych funkcji jak np. sprawdzanie stanu atramentu czy przypisywanie i zarządzanie aplikacjami współpracującymi z drukarką.
Platforma PIXMA Cloud Link dostępna jest pod linkiem: https://cs.c-ij.com/co/login

Canon PIXMA TS6350

 

Canon PIXMA TS8150

Coś do edycji – Easy-PhotoPrint Editor
Jak sama nazwa wskazuje, to prosta w obsłudze aplikacja do szybkiej edycji i personalizacji wydruków. Aplikacja integruje się zarówno ze smartfonem, laptopem czy najnowszą usługą image.canon, jak i popularnymi, zewnętrznymi usługami w chmurze, tj. Google Drive czy Apple iCloud, z których możemy pobrać i wykorzystać zdjęcia wg własnej, kreatywnej wizji. Ale Easy-PhotoPrint Editor posiada także bogatą bibliotekę gotowych szablonów, na które możemy nałożyć własne zdjęcia (kalendarze, naklejki, plakaty, kartki okolicznościowe) i stworzyć w pełni personalizowane materiały – np. do powieszenia na ścianę lub jako prezent dla rodziny czy znajomych.